Народното събрание е потърсило комфорта си и прехвърлило към Конституционния съд да реши казуса с депутатските права на Делян Пеевски от ДПС след отмяната решението му да застане на шефския пост в ДАНС и по този начин депутатите са си „измили ръцете”. Такава позиция изрази председателят на Конституционния съд (КС) проф. Димитър Токушев по телефона в предаването „Тази събота”, потърсен за коментар по повод решението на съда, довело до стачката на студентите и цялостно блокиране на сградата на Софийския университет.

Той определи акцията като политически акт и заяви, че като съдия не може да прави политически оценки. „Мога да ви кажа само следното. 7 години съм в КС и по нито един казус политическа личност или организация е правила опит да ми въздейства. Но от през последните дни КС се намира под натиск и най-вече председателят му“, каза Токушев.

На въпрос какво би отговорил на студентите, той каза: „Кажете ми какво ме питат и какво да им отговоря? Казусът „Пеевски“ е решен. Той публично е оповестен на сайта на КС“, заяви професорът.

Къде другаде освен в университета?

„Къде другаде да се случи това освен в университета”, попита риторично Георги Близнашки преподавател по конституционно право в СУ. Подкрепяйки акцията на младежите, той обясни, че така се реагира на несправедливостите. „ Виждате какви абсурдни решения се взимат в НС, имаме кичозна коалиция и едно квази-експертно правителство, което дори беше бламирано с мораториума върху земята.

Случаят Пеевски е най-показателен”, посочи той. Близнашки определи студентите като „символ на съпротивата на обществото срещу самозабравилите се олигарси”, и определи моментът като исторически, „всички трябва да подкрепим студентите”.

Политологът Мария Пиргова зае противоположна позиция. Тя се обяви против окупацията, защото политическото следствие на подаването на оставка на кабинета на Пламен Орешарски е лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов да бъде назначен като служебен премиер от президента. Той обаче щял да отложи изборите заради бежанската вълна, ще започнат репресии, прогнозира още Пиргова. По думите й дори фасадната демокрация е по-добре от полицейщината. Тя заяви, че Делян Пеевски е трябвало отдавна да е извън парламента по морални причини.

По повод блокадата на СУ политологът коментира, че затворените с вериги врати я обиждат и това е ужасен символ.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите