Парламентът избра академик Стефан Воденичаров за министър на образованието, младежта и науката. Общо гласуваха 176 народни представители, от които „за” гласуваха 111 депутати, „против” – 64, един „въздържал се”. Акад. Стефан Воденичаров положи клетва пред Народното събрание.

На 28 януари министърът на образованието Сергей Игнатов подаде оставка заради скандалите около Фонд „Научни изследвания”. Премиерът Бойко Борисов предложи Игнатов да бъде заместен от председателя на БАН акад. Стефан Воденичаров.

„Подготовката за Оперативна програма „Наука и образование” ще е приоритетна. Хоризонтът пред мен е около 4 месеца и човек не може да си постави много задачи”, заяви Воденичаров.

Друг приоритет в работата на новия министър ще е средното техническо образование. „Българската индустрия няма кадри, без кадри ние не можем да тръгнем напред в нищо. На базата на сегашното законодателство с помощта на български индустриалци ще потърсим начин за връщане на 5-годишното средно техническо образование. Вече съм провел разговори как ще стане това на базата на публично-частно партньорство. Това е задача, за която ще моля за вашата подкрепа”, добави академикът.

По-рано днес от ДПС заявиха, че няма да подкрепят смяната на министъра на образованието. „Съображенията ни против не засягат авторитета на един достоен и достолепен учен като академик Стефан Воденичаров. Ние с вас няма да спорим за неговите качества като учен и управленец”, заяви лидерът на движението Лютви Местан.

Той се обърна към вицепремиера Симеон Дянков с думите: „Представихте като аргумент единствено личните качества на кандидата за министър на образованието. Не чухме обаче нито една дума защо си отива Сергей Игнатов, дължите това обяснение на българския парламент. Той трябваше да си отиде отдавна, защото е един от най-слабите министри и не само заради Фонд „Научни изследвания”.