На секундата, когато някой тръгне да посяга на лекар, да бъде неутрализиран. За това призова пред журналисти в парламента омбудсманът Константин Пенчев. „Дали ще бъдат парамедици, които охраняват линейките, дали ще има паник бутони в отделенията – трябва да има такава организация, че да не е допустимо да се мисли, че може да се посегне на лекар”, посочи още Пенчев.

„Първата кръгла маса, която организирах като омбудсман, беше за езика на омразата срещу лекарите и за отношенията лекар-пациент. Изразих категорично становище в подкрепа към българските лекари. Недопустимо е някой да си помисли, че може да посегне на лекар, още повече на този, който оказва бърза помощ. Едва ли обаче промените в Наказателния кодекс ще решат проблема”, заяви още омбудсманът.

Междувременно след случая с побой над екип на Спешна помощ в столицата, все повече медици се включват в символичния протест срещу насилието към техни колеги. Линейките в Бургас от днес са с табели „Не на насилието. Ние протестираме”. С това служителите в центровете за спешна медицинска помощ настояват за промени в Наказателния кодекс, с които да се инкриминализира посегателството над работещите в здравеопазването.

Вече трети ден и медиците от Спешна помощ-Пловдив протестират символично. По вътрешната страна на стъклата на линейките има надписи, които обозначават протестната акция и позицията на дежурните екипи против насилието. Очакванията на пловдивските медици са да бъдат приети законодателни промени, които да позволят извършителите на нападения над медици да бъдат наказвани подобаващо.