След като Българският лекарски съюз подкрепи здравния министър Петър Москов с декларация за обявените от него мерки за гарантиране сигурността на медиците в ромските махали, още няколко професионални съсловия застанаха зад министъра.

В специална декларация Националната асоциация на спешните медици защити Москов и настоя партиите и правозащитните организации, които искат оставката му заради кесенофобски изказвания, да си оттеглят искането. Спешните медици декларират готовност за протести в подкрепа на Москов.

„Протестираме срещу опитите на политически партии, неправителствени етнически и правозащитни организации да дискредитират министър Москов. С реформаторските си идеи и съпричастност към проблемите на пациенти и медици, министър Москов е последната надежда за решаване на проблемите в здравеопазването ни”, се казва в документа, изпратен до медиите в сряда.

Според спешните медици „искането за оставката на министър Москов ще доведе до спиране на започнатите реформи в здравеопазването и в частност в спешната помощ”.

С декларация срещу агресията и насилието над здравните работници излязоха и членовете на Асоциацията на Университетските болници в България. „През последните дни темата за насилието над лекарите за пореден път влезе във фокуса на публичното говорене. За нас лекарите, медицинските специалисти и за всички, които работят в болниците обаче, тя никога не е преставала да бъде част от проблемите, с които се сблъскваме. Готови сме да подкрепим всяка мярка, която ще доведе до промяна и спокойно изпълнение на задълженията ни”, се казва в документа.

Те припомнят промените в Наказателния кодекс, които позволиха инкриминиране на нападението над медицински лица и налагането на по-тежки присъди за подобни посегателства. „Промяна в нашата работа обаче, на практика не настъпи”, отчитат медиците от Университетските болници.

„Приветстваме всички усилия, които целят да се намерят механизми за гарантиране по-спокойната и сигурна работа на българските лекари. Затова подкрепяме категорично намеренията на министъра на здравеопазването д-р Петър Москов за осигуряване на присъствие на охранителна полиция заедно с медицинските екипи в конкретни невралгични точки, където влизат екипите на Спешна помощ”, се посочва още в декларацията.

„Убедени сме, че държавата ще изпълни своята функция и след като над една година осигури спокойната работа на депутатите в Народното събрание, сега ще намери необходимия ресурс да гарантира сигурността на българските медици”, апелират от Асоциацията на Университетските болници.

Подкрепа за здравния министър изрази и Столичната лекарска колегия.
„Стигнахме до парадокс – да защитаваме министъра си (в годините претръпнахме от това, че според всички министри са виновни за всичко) от преднамерените и неоснователни политически нападки, от невчесаните мисли на най-различни „защитници” на човешките права, от хора които не правят разлика между форма и съдържание”, пишат столичните медици в своята декларация.

„Не случайно във фокуса се оказаха колегите ни от Спешна медицинска помощ. В целия свят те са предпазната мрежа и спойката между различните части на здравната система и в целият свят тяхното достойнство, условия за работа и растеж, доходи и т.н са оценени най-високо. Те са първите, които еднолично влизат в контакт с пациента. От техните действия в много случаи пряко зависи здравето и живота на болните, но те на първо място търпят злобата, безнаказаността, липсата на държавност и правосъдие от българите. И не е случайно, че в тези общности, където това е изведено до начин на живот, се случват най-често тези инциденти. Над това трябва да се замислят т.н „правозащитници”, защото те никога няма да станат правдозащитници”, са казва още в позицията на Столичната лекарска колегия.