Кандидатурата за главен прокурор на Сотир Цацаров бе внесена във Висшия съдебен съвет (ВСС). Зад сегашния председател на Пловдивския окръжен съд официално застават седем от членовете на ВСС, научи bTV от отлично запознати източници в съдебната власт. Цацаров отдавна е сочен като фаворитa на ГЕРБ за нов главен прокурор.

Кандидатурата му е внесена в Съвета, веднага след като кадровиците приеха новите правила за избор на пръв обвинител в държавата. Процедурата, по която наследникът на Борис Велчев ще бъде определен, обаче показа ясно разделението на лобитата във ВСС, който заседава в нов състав отскоро.

Мнозинството в Съвета потъпка утвърдения от години правилник за избор и реши да не се гласува по азбучен ред, а по реда на подадените предложения. Също така гласуването да не бъде с бюлетини, а по електронен път. При този тип вот номинираните за главен прокурор се подлагат на отделно гласуване и броят на гласовете "против" ще станат ясни още преди вота за следващите кандидати. Освен това ВСС реши при проведен валиден избор за главен прокурор (събрал 17 гласа) да не бъдат подлагани на гласуване останалите кандидатури.

Утвърдените с години правила се спазваха само до преди седмица, когато се избра директор на Националното следствие. Преди два дни, когато се избираше и временно изпълняващ функциите на главен прокурор, никой висш магистрат нямаше претенции, че вече сме в 21 век и трябва да се даде път на електронните технологии. А днес това беше основният им аргумент.

Цялата тази процедура улеснява избора на Сотир Цацаров за главен прокурор, защото лобито, което стои зад него, може да въздейства върху колебаещите се членове на Съвета. Като основен конкурент на Цацаров, но с далеч по малки шансове, се сочи Галина Тонева, която в момента е зам.-главен прокурор.

Срещу процедурните правила за избор най-остро скочи шефът на Върховния касационен съд проф. Лазар Груев. „Ако има сценарий, не е добър”, коментира той пред журналисти.

„Демокрацията и публичността имат два компонента – едното са процедурите и правилата и другото е състоянието на духа. Правилата формално гарантират публичност, въпросът е състоянието на духа на този, който отговаря в гласуването", коментира Лазар Груев.

Той обясни, че е гласувал против електронния избор, защото обществото трябва да разбере всеки от кандидатите колко гласа е събрал. В случай че някой обжалва процедурата пред Върховния административен съд (ВАС), то лесно ще бъде направена проверка, ако гласуването е с бюлетини, аргументира се Груев.

Кой е Сотир Цацаров

Сотир Цацаров е роден през 1966 г. в Пловдив. Завършил е право в Софийски университет „Св. Климент Охридски”. От 1 октомври 1992 г. е съдия в Районния съд в Асеновград, а четири години по-късно - от 1996 г., става негов председател. От 1998 г. е зам.-председател на Окръжния съд в Пловдив, година по-късно го оглавява.

Биографията му показва, че е бил редови съдия около 4 години. Като ръководител в съдебната система Цацаров сменя пет състава на ВСС и четири правителства, без сегашното.

Радващ се на стремително кариерно израстване, Цацаров бързо се превърна и в любимец на министъра на вътрешните работи Цветан Цветанов. „Цацаров е един от може би най-стабилните съдии в България“, заяви Цветанов през април 2010 г. в разгара на поредната война между МВР и съда. В контекста на това изказване коментарът за независимостта (по дефиниция) на съдебната система е просто излишен.

Подчертано обвинителен уклон

През последните няколко години пловдивското съдилище поддържа огромен процент на осъдителните присъди. По данни от НСИ оправданите подсъдими през 2011 г. в Пловдив са 1,64 % от всички, предадени от прокуратурата на съд; през 2010 г. са 1,48 %; през 2009 г. – 0,41 %; през 2008 г. – 0,49 %; през 2007 г. – 2,71 %; през 2006 г. – 2,16 %; през 2005 г. – 0,85 %; през 2004 г. – 0,84 %.

На фона на тези цифри средните показатели в Европа сочат, че оправдателните присъди на година са около 20 процента. В този смисъл пловдивският съд е по-скоро приятел на прокуратурата, отколкото й е коректив.

Точно тук трябва да се отбележи, че огромна част от решенията на Европейския съд по правата на човека в Страсбург срещу България са заради допуснати нарушения от пловдивското правосъдие.

Максим Савов

Историята на Максим Савов, станала известна на цяла България, е показателна за практиката на пловдивското съдилище. Савов бе осъден на първа инстанция за грабеж, без дори в досъдебното производство, а след това и в Пловдивския районен съд, да бъде назначена експертиза на записа от видеокамерата дали физическите характеристики на заснетия нападател съвпадат с тези на подсъдимия.

Едва по-късно – след значителен престой на Савов в ареста, втората инстанция, по настояване на защитата, назначи задължителната експертиза, която показа, че Максим не е извършителят на грабежа.

Един от съдиите, които задържаха Савов още в досъдебното производство, е самият съдия Цацаров.