Смъртта на един от най-висшите владици на Българската православна църква беше мистериозна сама по себе си, но представляваше просто последният епизод на един загадъчен живот, пише агенция „Ройтерс” в кореспонденция от Варна, цитирана от БТА.

В дните, след като 59-годишният митрополит Кирил беше открит мъртъв, в общественото пространство се очерта образът на човек, уважаван от мнозина. За него обаче се знаеше още, че е бил агент на тайните служби при комунизма, че се е занимавал със спорни сделки за имоти и е карал луксозен „Линкълн”, даден му от местен бизнесмен, отбелязва агенцията.

Въпреки всичко това той никога не е бил разследван или наказван, което го прави своеобразен символ на съвременна България, където корупцията и oрганизираната престъпност често остават ненаказани и където много хора смятат, че обществените институции - от църквата до правителството предават тяхното доверие, коментира „Ройтерс”.

Подобно на мнозина от неговото поколение в България, митрополит Кирил водеше сложен живот, в който границите между комунизма и религията, обществената служба и частните бизнес интереси, правилното и грешното често се размиваха, изтъква агенцията.

През февруари в България избухнаха протести срещу корупцията във властта, липсата на отчетност на обществените институции и ниския жизнен стандарт. Протестите принудиха дясноцентристкия министър-председател Бойко Борисов, който е бил телохранител на
някогашния комунистически лидер Тодор Живков, да подаде оставка.

Това за кратко породи очаквания, че на власт ще дойде ново ръководство, което не е толкова тясно свързано с миналото. Но новата управляваща коалиция беше оглавена от Българската социалистическа партия, която е наследник на стария комунистически режим и е обвинявана в топли връзки с бизнес интереси, и протестите се подновиха, отбелязва „Ройтерс”.