Предстоящата зима ще бъде тест за енергията на антиправителствените протести и на участниците в политическия сезон. Такова заключение направиха социолозите на „Галъп Интернешънъл” на основата на данните от последното проучване на агенцията, направено между 3 и 10 октомври сред 1013 души.

Според тях в обществените нагласи се наблюдава известно успокояване при запазване на немалка протестна енергия, като потенциалът на гражданското недоволство остава висок.

„Перспективата за предсрочни избори се отдалечава. С това намалява и усещането, че те ще бъдат предсрочни, но нека да видим и данните от следващия месец”, отбелязват социолозите

Протестите: за и против

Според изследването са равни дяловете на хората, които смятат, че правителството на Пламен Орешарски трябва да подаде оставка и на онези, които са на обратното мнение - по 41 на сто.

41% подкрепят протестите срещу правителството, а 46 на сто не ги подкрепят. 27% одобряват контрапротестите, докато 56 на сто - не.

38% от анкетираните смятат, че протестите срещу кабинета трябва да продължат, а 46% изразяват позиция, че това не трябва да се случва.

22% заявяват, че лично биха взели участие в демонстрациите срещу кабинета, което се равнява на повече от милион българи. По-младите, хората с по-високи доходи и образование, привържениците на партиите на десницата продължават да са и в по-голяма степен настроени срещу управлението.

Песимизмът по традиция преобладава, а нивата от близо 70% негативни очаквания са постоянни от февруари до днес, със закономерно изключение около изборите, констатират от „Галъп Интернешънъл".

ГЕРБ и БСП на равни позиции

Според социологическото изследване силите на БСП и на ГЕРБ и през октомври изглеждат изравнени. Ако изборите бяха днес, БСП би получила гласовете на 22,3% от избирателите, ГЕРБ - 19,2%, а ДПС – 6%.

Потенциалът на Реформаторския блок засега остава на нива 5-6%, като резултатът се получава при сумиране на резултатите на различните партии в блока, както и при изричен въпрос за Реформаторския блок.

Няма съществена динамика в доверието към основните личности. От „Галъп" отчитат стабилизация в нивата на доверие към Бойко Борисов, макар и при по-ниски стойности отпреди - около 22,2%. Доверието към Сергей Станишев е 27,5%, към Лютви Местан - 11,4%, а към Волен Сидеров – 3,7%.

Според „Галъп" благоприятни и през този месец изглеждат позициите на президента Георги Първанов - 38,2%, на столичния кмет Йорданка Фандъкова - 37,3%, и на омбудсмана Константин Пенчев - 35,4%.

Традиционно еврокомисарят Кристалина Георгиева е с високо доверие - 46,5%. Росен Плевнелиев има 31,3% доверие през октомври, премиерът Пламен Орешарски - 32,2%, председателят на Народното събрание Михаил Миков - 22,7%.

Доверието към парламента е около 15%, каквото, по думите на политолозите, е било в края на предишния мандат и от мандата на Тройната коалиция. Доверието към правителството е 30 на сто, а недоверието - два пъти по-високо. Това напомня нивата в последните месеци на управлението на Борисов и в първите месеци на управлението на Тройната коалиция, отбелязаха политолозите.