Още осем дома за деца до 3-годишна възраст в цялата страна трябва да бъдат закрити. За това се бори УНИЦЕФ заедно с Министерството на здравеопазването.

Промяната в живота на тези деца ще дойде този път с помощта на европейски пари. Близо 8 млн. евро са предвидени, за да се разбие омагьосаният кръг на институциите.  Първата крачка беше с дома в Шумен, от който малко по-малко с помощта на зрителите на bTV и предаването "Великолепната шесторка" децата си тръгват.

„Няма лесен отговор на въпроса къде ще отидат децата, когато затворят тези домове. Някои ще бъдат върнати при биологичните си родители или ще попаднат в приемни семейства. Но по важният въпрос е как да спрем още деца да попадат в тези домове", коментира Таня Радочай, представител на УНИЦЕФ за България.

Всяко дете напуснало подобна държавна институция вече има друга по-добра съдба, разказва френският психиатър Борис Сирулник. Практиката на подобни домове я е имало във Франция, но през XIX век.

„Изследванията ни показват, че деца, израснали в подобни институции, често се превръщат в хора с проблеми, дори с умствена изостаналост или склонни към насилие”, каза Борис Сирулник, невропсихиатър.

Съдбата на едно двегодишно момиченце се променя, защото я среща с приемните й родители Ралица и Иво. Няма да видите лицето на това дете заради нейната сигурност, но тя е щастлива. Вече има дом, свои играчки и бъдеще.

Иво и Ралица нито за миг не са се поколебали, когато са станали приемни родители. В Източна Европа около 600 хиляди деца чакат и други добри хора да се решат.