Увеличава се броят на младежите, които употребяват канабис и амфетамини. Това сочи последният доклад на европейския център за мониторинг на наркотиците и наркоманиите.

Според доклада близо една четвърт от жителите на Европа са опитвали наркотици. Къде е България - в момента 8.3% от хората между 15г. и 34 г. признават, че са пушили канабис през последната година. През 2005 г. те са били под 5% и така страната ни е сред шестте европейски държави с най-голям ръст на употребяващите канабис.

По отношение на употребата на амфетамините и екстази България е на четвърто място. 3.1% са взимали поне веднъж в последната година. Останалите лидери в тревожната класация са Естония, Великобритания, Чехия и Франция.

4 на сто от учениците на възраст 15-16 години са взимали поне веднъж в живота си екстази, а 5% амфетамини - още тревожни данни от европейския доклад. 22 процента са употребявалите канабис.

У нас намалява плавно средната възраст за първа употреба на канабис и тя вече е под 15 години. Увеличението на употребата на амфетамини и екстази пък продължава вече 2 години.

Нищо ново

За сдружението "Майки срещу дрогата" информацията не е изненадваща.

„Цели райони в страната пък са засегнати от по-лошата версия - метаамфетамините. А в Сливен от години наред се знае, че това е най-масовата дрога... Там нито хероин беше, нито марихуана, нито амфетамини - там си вървят метаамфетамини открай време! Напоследък Ловеч, Габрово също се замърсиха... Плевен”, коментира председателят на сдружението Веселина Божилова.

Предизвикателства

Експертите отчитат тенденция за трайно увеличаване на употребата на наркотици от групата на стимулантите. След 5-6 години се очаква хората, които са употребявали рядко, да имат нужда от сериозно лечение.

„Не сме готови за тази евентуална вълна, защото нашето лечение по принцип е абсолютно насочено към опиуиди в това число хероин и имаме вече търсене за лечение и по повод на канабиса. Много малко са лекарите, които могат да дадат такива консултации и да помогнат в този случай. Малко са. Не ни е просто системата ни за лечение не ни е пригодена, както е и за амфетамините и екстазито, същото е”, откровен е ръководителят на Националния фокусен център за наркотици и наркомании Момчил Василев.

Съветът на препатилия родител

„Най-важно е да следят с кого дружат. Те се зарибяват не от дилърите по улицата, а от някой, който е опитал един-два пъти и му е харесало и затова си мислят, че всичко е ОК”, казва Веселина Божилова.

В същото време държавата продължава да отделя твърде малко пари за превенция на употребата на наркотици.