Близо 4500 бежанци живеят в момента в регистрационно-приемателните центрове, домовете на Дирекция „Миграция” и на външни адреси в България. Все повече от търсещите убежище у нас успяват да намерят работа, а някои искат и да останат да живеят в България.

В град Съединение има транжорна за пилета, собственост на сириец, който живее в България от десетилетия. От началото на бежанската криза той подава ръка на свои саноридници.

30-годишният Хусам Исмаил е в страната от година и половина, от 6 месеца има статут и може да работи. Войната го е разделила с най-близките му. „До преди две години си живеех спокойно. В деня на сватбата ми, докато празнувахме вкъщи, цялото ми семейство, роднините ми, роднините на жена ми, в двора падна ракета и изби огромна част от хората. Най-близките ми хора - майка ми, баща ми, братята ми се спасиха. Сега те са в Турция. Аз съм тук. Жена ми също е там с родителите си”, разказва Хусам Исмаил.

Той се надява, че скоро ще успее да се събере със съпругата си. Смята да остане в България с нея, защото е спокойно и мирно.

До момента през общежитието в Съединение са преминали около 115 души. За тях отговаря Абдулхади Дауд. „Българите са много добри хора, постоянно ни помагат. През няколко дни идва по някой съсед, който е набрал зеленчуци от градината си и ни носи”, обяснява мъжът.

В транжорната, освен че усвояват занаят, сирийците учат и български. „Има една езикова бариера и ние, за да я прескочим тази езикова бариера, ги разграничаваме да работят заедно с българите - и за тях да е по-лесно, и за нас, тъй като общуването в началото е по-трудно”, обясни управителят Недялко Неделев.

За прескачането на бариерите, за оградите и отворените врати пред бежанците - гледайте в bTV Репортерите в неделя след централната емисия новини