Лекарите в България губят голяма част от работното си време не в грижи за пациентите, а в попълване на документи.

Д-р Милена Симеонова – медик с близо 30-годишен опит от Велики Преслав, разказва, че в началото на кариерата ѝ лекарят е имал време за медицина, а сега, с безбройните изисквания и документи, медикът се е превърнал в писар.

Снимка: bTV

„През последните години писарството става все повече и повече, така че, ако продължи по този начин, не знам след 3 – 4 години какво ще бъде положението“, казва тя.

Експеримент на bTV показа, че първичен преглед на пациент отнема около 5 минути, след това обработката на документите – повече от 15.

„Една бланка, втора бланка, трета бланка. Пишем безсмислени неща, таблици и всякакви други. Това е работа, която е безсмислена по отношение на лечението на болния“, казва д-р Симеонова.

Снимка: bTV

Проблем, особено в по-малките болници, се оказва и системата за пръстов идентификатор. В Преслав не са против въвеждането ѝ, но понеже разполагат с малък персонал, са притеснени, че лекарите ще губят ценно време и за това.

„Напоследък, с тези стандарти, които имаме, и с изискванията и към лабораториите, и към алгоритмите на клиничните пътеки, документите, които попълваме, станаха прекалено много. Би следвало да се помисли за тяхното унифициране, така че да има по-малко писмена работа за лекаря и медицинския специалист – важно е!“, казва д-р Иван Димитров, управител МБАЛ – Велики Преслав.

Лекарите от преславската болница все по-често си задават въпроса дали са медици или чиновници и са притеснени, че ако работата им с документацията не бъде облекчена, това ще е за сметка на пациентите.

Вижте повече във видеото: