Всяка година близо 200 български деца се раждат с парализирана ръка. Уникална операция, при която се трансплантират нерви, вече дава шанс за пълноценен живот на тези деца.

След раждането на Димитър дясната му ръка виси безжизнена и сякаш чужда. Състоянието му се нарича „акушерска парализа”. Лекарите не дават надежда някой ден едногодишното бебе да използва ръката си. „При раждане на голямо бебе се получава травмата - късат се нервни връзки и ръката остава парализирана”, обясни майката на Димитър Диди Димитрова.

Родителите на детето случайно научават за доц. Маргарита Кътева, която прави операция на ръцете на парализирани пациенти. „Досега българинът разчиташе само на рехабилитацията, защото този вид хирургия не се правеше в България. По света отдавна се прави”, обясни доц. Кътева, която е ръководител на център по „Хирургия на ръка” в УМБАЛ „Софиямед”.

Така малкият Димитър също се подложи на трансплантация. Сложната операция продължава повече от пет часа. Екип от български и австрийски специалисти взимат нерви от крака на детето и ги присаждат в областта на ръката.

Специално за интервенцията от Виена пристигна проф. Роберт Шмитхамер. „Нядяваме се, че успяхме да възстановим нервните тъкани на мишничния сплит на бебето, защото той беше тотално изтръгнат”, обясни той.

„Резултатът е функция на горен крайник - да може да свие лакътната става. Всичко мина безоблачно”, сподели доц. Маргарита Кътева.

Само ден по-късно Димитър е готов да играе, а родителите му мечтаят някой ден той да прави чудеса с двете си ръце.

От началото на годината цялото лечение у нас се покрива от Здравната каса.