Двойно повече кандидати за преподаватели отчитат в Софийския университет „Св. Климент Охридски” преди началото на новата академична година след приключването на третото класиране за университета в петък.

Кандидат-студентите са подредили в желанията си психология, социални дейности, педагогика, публична администрация, българка и английска филология.

В Техническия университет традиционно най-желаните специалности са компютърно и софтуерно инженерство, електроника, телекомуникации и авиационно инженерство.

В УНСС се избира специалност след завършен втори курс и там първенството държи „Финанси, счетоводство и контрол”, следвана от „Икономика и бизнес” и „Администрация и управление”.

В Техническия университет в София тази година над 40 кандидат-студенти са приети в учебното заведение с пълни шестици. Радостното е, че все повече завършващи остават да работят в страната, а стартовата им заплата е доста по-висока от средната. Почти 70% от студентите започват работа още докато учат.

„Принудени сме да търсим гъвкаво работно време заради студентите, лекции след 17:00 часа или събота и неделя, за да могат да съчетават учене и работа,” обясни ректорът на Техническия университет Марин Христов.

В Софийския университет пък се хвалят, че тази година наплив има към педагогиката, като интересът се е увеличил почти два пъти. И тази година психологията пак държи първо място и веднага били запълнени 60-те места.

„Учителската професия е оценена от сегашните млади кандидати, а може и да се преценили, че в следващите пет години ще има място за учители,” коментира доц. Милена Стефанова, зам.-ректор по учебната дейнсто в СУ „Св. Климент Охридски".

Наесен над 5120 първокурсници ще прекрачат прага на Софийския университет, близо 1820 на Техническия и 4179 – на Университета за национално и световно стопанство.