Петте най-добри висши училища в света се намират в САЩ и Великобритания според класацията на световните университети QS.

На първо място е Масачузетският технологичен университет, следван от Кеймбридж, Империал колидж и Харвард. Петото място си поделят Оксфорд и Юнивърсити колидж - Лондон. Критериите, по които са оценявани университетите са качеството на образованието, възможностите за реализация след завършване, броят на учениците и преподавателите

Подобрения в изследователската дейност са издигнали Кеймбридж и Импиръл колидж над "Харвард", който миналата година беше втори в най-авторитетната класация на университетите в света.

Между пето и десето място се нареждат американските Станфорд, Калтек, Принстън и Йейл. Ръководителят на изследването на QS заяви, че първите десет университета имат отлична академична репутация, реализация на студентите и международен подбор на студенти и преподаватели.

Сред най-добрите 200 университета, включени в класацията, Обединеното кралство има 29, САЩ – 51, а Германия – 13. В Лондон са пет висши училища от първите 100, по три са разположени в Бостън и Хонконг, по два в Ню Йорк, Париж и Токио,

Единственият български университет в класацията е Софийският – на 678 място. За съставяне на класацията от значение са и финансовите разходи за един студент, в които България изостава.

„Дълго време ще ни трябва да стигнем равнищата, които имат Масачузетс, Харвард и други водещи университети”, смята заместник-ректорът на СУ „Св. Климент Охридски” доц. Милена Стефанова

Според Петър Петров, завършил психология в Юнивърсити колидж – Лондон, за да се конкурира България с големите, може да се поучи от техния опит. В университета, който е завършил, дистанцията е скъсена между преподаватели и студенти. „Имаш възможност да обсъждаш курсовата си работа на четири очи”, обяснява той.

Около 25 000 българи в момента учат в чужбина. Най-предпочитаните дестинации за образование все още са Холандия, Великобритания и Дания. Годишно около 50 българи успяват да влязат в университетите, които водят престижната класация.