Уникално изследване на вековни дървета започна в София по инициатива на фондация „ЕкоОбщност". У нас регистрираните дървета на повече от 100 години са близо 2 400.

Днешният специален преглед е част от инициативата „Вековните дървета във вековния град”, която цели да провокира вниманието на хората към ценностите, които имаме благодарение на природата, както и на институциите към опазването на природните забележителности.

В началото на XX век паркът „Славейкови дъбове” в столичния квартал „Лозенец”, тогава собственост на Пенчо и Петко Славейкови, е била любимо място за отдих и за д-р Кръстев, Яворов, Петко Тодоров. Днес той е паметник на културата, както и дом на вековни дървета. Точно от там започна диагностиката, която се прави за пръв път в България.

Около 70% от инцидентите, свързани с дървета, са заради падане на клони, посочи д-р Франк Рин, основател на компания световен лидер в разработването на уреди и софтуер за диагностика на дървета, който дойде в София за специалните прегледи.

„Ако София беше в Германия, общината щеше да наеме хора, които да проверят всички дървета по улиците, в парковете, специално тези, които са близо до детски площадки или училища, както и на големите кръстовища, където минават много коли”, обясни д-р Рин.

Вековните дървета са защитени от Закона за биологичното разнообразие и грижата за тях е на собствениците на имотите, в които се намират. „Това е проблемът - че грижата всъщност е оставена малко на самотек и на природата. Хубаво е, че природата е по-добра от нас и тя се грижи видовете да оцеляват”, коментира Любомира Колчева от фондация „ЕкоОбщност”.

Прегледите на летните дъбове в градината на Пенчо и Петко Славейкови показаха, че в част от дърветата е започнало гниене и след около 5 години трябва да се направи ново изследване.

Според електронния регистър на вековните дървета в България у нас са известни близо 2 400 дървета на повече от 100 години. Всички те са защитени природни обекти и законите забраняват всички дейности, водещи до тяхното унищожаване или увреждане. Предвидените в закона санкции са от 100 лв. до 5 000 лв. за физически лица и от 500 лв. до 10 000 лв. за юридически.