Без конфликта в Сирия, който насочи вниманието към тази страна, едва ли бихме си дали сметка колко много сирийци живеят в България. Причината е, че те са много успешно интегрирани в обществото ни и трудно се различават от българите.

Мохамед Ибрахим е кинезитерапевт. Зам.-председател на сирийската асоциация в България. Мохамед живее и работи в София.

„Лъжите, които се изнасят по медиите в целия свят, вече не могат да се скрият. Целият свят вече знае, че в Сирия има терористи. Тези терористи са подкрепяни от няколко държави, измежду тях САЩ, Турция, Катар, Саудитска Арабия и Израел. Тези терористи за две години и половина унищожиха цялата държава. Тези терористи избиваха толкова много невинни жертви, те винаги са разчитали на подкрепа отвън. Тя е финансова и оръжие. Финансират ги и ги въоръжават. Когато те обаче се провалиха да свалят правителството, законното правителство на Сирия, тогава дойде оригиналът, за да им помага. Всичко е изфабрикувано”, казва Мохамед Ибрахим.

Той не вярва, че американците имат намерение да донесат демокрация в страната му. Вероятно е парадоксално, но много сирийци виждат в лицето на най-голямата демокрация в света, САЩ, заплаха за светската държава в родината им.

Лекарката Теодора Ибрахим ни разказва за толерантното и мирно съществуване между религиите и етносите в родината й. За правата на жените. Нещо, с което не може да се похвалят някои от съюзниците на САЩ в предстоящата война. „Най-вече такива страни като Саудитска Арабия, в които жената няма право да кара кола, няма конституция, няма закон, това е държава с 15 хиляди принца и всички работят за тях”, допълва Теодора.

Абу Кемал е собственик на една от най-популярните вериги арабски закусвални в София. Живее у нас от 22 години, а неговата истина за ситуацията в Сирия е коренно различна от тази на сънародниците му Теодора и Мохамед. Той няма да протестира срещу САЩ.

„Това е диктаторски режим, който упражнява убийства, насилие, унищожи цялата държава. Уби 400 хиляди човека от сирийския народ. Скоро ще станат 500 хиляди. От този режим какво може да се очаква освен, че той трябва да бъде махнат и да бъде съден Башар Асад в регионален или международен съд”, смята Абу Камал.

Той вярва, че евентуалната война ще донесе демокрация в Сирия. Причините му да иска смяна на режима са и лични. Разказва, че двама негови братовчеди са в затвора по политически причини, а родният му град Хомс е почти напълно унищожен.

В зависимост от своята позиция - про или анти Башар Асад, сирийците вярват в различна версия за отговорността за химическата атака срещу цивилни граждани преди две седмици.

„Вкарват ги при опозицията, оръжията. Използва се химическо оръжие от тези хора, които се правят на опозиция, които са терористи повечето от тях и това е повод за намеса. И ето ти повод”, казва друг протестиращ у нас сириец – лектор.

Според някои от хората основната цел на Запада е да има контрол и хегемония върху енергийния пазар. Втората причина е един план на разделяне на региона на етническо религиозна основа. Това означава превръщането на национални държави в религиозни държави. Религиозни държави означава „разделяй и владей”.

Един народ, две истини. Сирийците са силно разделени в отношението си към политиката и към причините страната им да стигне до ръба на война. Но общото между тях е, че са трудолюбиви, успешно интегрирани в нашето общество и искат по-добро бъдеще за родината си.