В обръщение до Висшия съдебен съвет 64 съдии от Окръжния и Районния съд в Пловдив поискаха справедлива оценка за труда си. Магистратите отбелязват, че в последните седмици в общественото пространство се изразяват негативни становища и оценки за работата им и за правораздаването в съдебния район, съобщиха от пресслужбата на съдебната палата в града.

Според съдиите тези мнения били за това, че в Пловдив се наблюдавала най-силната концентрация на нарушения на правото на свобода и справедлив процес, че работата на пловдивските съдилища била едно от първите основания България да е в челото на непрестижната класация на държавите в ЕС с най-много нарушения на човешките права. Пловдивските магистрати негодуват също от оценката, че условията в местните съдилища били казармени.

Съдиите смятат, че в повечето случаи тези твърдения идват от местна адвокатска кантора „със сериозни интереси не само в наказателното правораздаване”. Те не винят медиите, които изпълнявали „обществената си роля на източник на информация и отразяване на различни позиции”. Според съдиите обаче обединяващият фактор във всички обвинения по техен адрес били „тоталната неистина и умелото манипулиране с цифри и общи фрази, които внушават на българските граждани, че пловдивските съдилища са едва ли не орган за репресия и потъпкване на човешките права”.

В искането до ВСС се посочва, че подписалите го не търсят защита от Висшия съдебен съвет, а справедлива оценка на труда им, на основата на действителните резултати от работата им, а не поради конюнктурни интереси. Съдиите искат от Висшия съдебен съвет да изрази публично позицията си по обръщението и поставените в него въпроси.