Във Варна отчитат ръст на нападенията над жени, но все повече се увеличава и броят на дамите, желаещи да се научат на самоотбрана.

През миналата година в полицията в града са регистрирани над 100 нападения над жени на улицата. В повечето случаи причината е грабеж. Най-често жените са нападани в гръб, като се прави опит да им бъде издърпана дамската чанта.

Какви са основните техники за защита при подобни нападения, разказва Йордан Фотев, който посети семинар по самозащита за начинаещи.

Най-важното е жените да не се страхуват, казва сенсей Тодор Гетов, който се занимава с айкидо от 25 години.

„Когато някой ви следва по улицата, а вие се правите, че не го виждате, това не значи, че той не е там. Напротив, вие му давате още повече сила. Обърнете се, покажете му, че го виждате, че го забелязвате, че сте готови да отговорите“, съветва той.

В рискова ситуация психическата сила на жените е по-важна дори от физическата.

„Силата е в слабостта“. Много мъже са склонни да подценяват жените и да смятат за лесна плячка, обяснява Гетов.

„Трябва веднага да се реагира. Спокойно, без да се притесняваме. Категорично, решително“, казва Тереза Трифонова.

Снимка: bTV

„Със сигурност имам доста неща, които мога и бих опитала. Имам някакъв инструментариум, с който да реагирам“, добавя Ангелина Иванова, която вече е изпитвала „ситуация на безсилие“. Не иска да се връща назад, но не смята това повече да се повтаря.

Практиката на сенсей Гетов показва, че жени, претърпели вече нападение, влизат много трудно в залата.

Снимка: bTV

„Ако не правим подобни опити да излезем от състоянието на жертва, винаги оставаме жертва. Именно за това ставаме и обект на атаки“, обяснява той.

Семинари по самозащита за начинаещи ще има на всеки три месеца.

Според данни от полицията, най-уязвими от нападения на улицата са жените между 18 и 30 години, както и тези над 40-годишна възраст.