Майки от цялата страна излязоха днес на протест. Те настояват за увеличаване на средствата за отглеждане на дете и подкрепяща политики за младите родители.

Пред парламента се събраха десетки млади семейства с децата си.

Родителите настояват за по-лесен достъп до детските градини, защита пред работодателите за гъвкаво работно време и адекватно детско здравеопазване.

Снимка: bTV

Едно от основните им искания е и адекватно финансиране на втората година от отглеждане на детето.

Обезщетението сега е 340 лева. Родителите настояват средствата да се обвържат с минималната работна заплата и да се увеличат детските добавки.

„Настояваме за активна демографска политика в България – скоро няма да има кой да живее в България, не е въпросът само за пари, става въпрос за политики”, каза една от участващите в протеста в София майки. Тя отбеляза, че всяка година се внасят искания, но нищо не се променя.

Снимка: bTV

Така и обезщетението за втората година от майчинството остава 340 лева, при праг на бедност от 300 лева и минимална заплата от 420. Жените пресмятат, че само пюретата, памперсите и сухото мляко излизат доста повече.

„Щом минималната работна заплата увеличават, да се увеличат поне и нашите пари!”, коментира Борислава Шеставкова, друга протестираща от София. Майките се насочиха към служебния вход на парламента в опит за диалог с властта.

В същото време морската градина на Варна днес се превърна от място за разходка се в средище на протест. Майките настояха помощта за втората година след раждането да е обвързана с минималната заплата, за да не се принуждават да се връщат на работа преди децата да са готови за тази промяна. Другото важно искане е базата, на която се изчислява обезщетението за бременност и раждане да е 18 месеца.

Снимка: bTV

Една от протестиращите е Кристина Катранджиева - майка на 11-месечния Асен. Разказва, че това са най-щастливите й, но и най-трудни месеци, защото да бъдеш родител в България е истинско предизвикателство.

„Замразявайки майчинството, те ни казват: Спрете да раждате вече деца!”, смята Кристина Катранджиева.

Борислава Шеставкова пък коментира, че „щом минималната работна заплата увеличават, да се увеличат поне и нашите пари!”.

Около 20-ина жени протестираха и в Бургас , а пловдивските майки настояха за осигуряване на достатъчно места в държавните детски градини и подобряване на условията в тях.

„Не мога да си дам детето в ясла на година, първо при положение че няма места и две лелки се грижат за 26 деца”, сподели Надежда Чолева.

Социалния министър Ивайло Калфин каза, че исканията са крайни и са за няколко милиарда лева.

„Трудно е да кажеш на една майка: няма да има възможност за повече, но...това са възможностите на бюджета ни”, коментира той.

Майките настояват и за подобряване на програмите за майчино и детско здравеопазване, тъй като според тях те са неефективни.

Протестиращите искат и държавата да поеме всички необходими за бременните и бебетата изследвания, както и ваксините за децата.