Закъсняване на изплащането на заплатите и злоупотреба с работното време са сред най-честите нарушения на трудови права, сочи доклад на КНСБ за нарушение на правото на труд през 2015 г.

Според документа нарушението на правата, свързани със здравословни и безопасни условия на труд са 111 895, което е 53% от общо констатираните нарушения през 2015 г. По хигиена на труда нарушенията са 16 680, а тези, свързани със спазване на работното време и почивките – 20 500, като са основно в търговия на дребно, ресторантьорство и здравеопазване.

Много са и нарушенията, свързани с т.нар. сумирано отчитане на работно време – организация на работното време, в която в рамките на 40-часовата работна седмица е възможно работното време да се разпокъса и един ден да се работи 12 часа, а друг – четири. Според вицепрезидента на КНСБ Чавдар Христов работното време обективно надхвърля 40-часовата седмица и е извънреден труд, който трябва да се заплати.

Докладът отчита и 352 предприятия, при които не са изплатени трудовите възнаграждения според изискванията на конституцията и Кодекса на труда. Неизплатените суми са 19 млн. лева, като в резултат на проверките на ГИТ други 24 млн. лв. дължими суми са били изплатени.

Има тенденция на спадане на равнището на трудови спорове. За първото полугодие на 2015 г. има новообразувани 3089 трудови дела, а очакваното равнище за 2015 г. е около 6000 дела, каза Чавдар Христов.

КНСБ ще направи срещи с българските евродепутати, за да настоява те да имат ангажимент за гласуване в интерес на българските работници на предстоящи евродирективи, свързани с командированите работници и работното време, съобщи лидерът на синдиката Пламен Димитров. КНСБ настоява да се криминализира нарушеното право на синдикално сдружаване, както и да се гарантира правото на колективно трудово договаряне.

Документът беше представен от вицепрезидента на КНСБ Чавдар Христов. Той е за период от около шест месеца и са ползвани данни на Главната инспекция по труда.