Действията на прокуратурата срещу журналиста от Mediapool Борис Митов са неуспешен опит да се отнеме свободата на словото и показват за пореден път слабостта на българската съдебна система. Около тази теза се обединиха десетки журналисти, които се събраха на протеста пред Съдебната палата по време на повторния разпит на колегата им. Към демонстрацията на гилдията с лепенки на уста се присъединиха и десетки граждани.

Поводът Борис Митов да бъде „поканен” на разпит още в петък бе неговата статия „Българският „Уотъргейт”: А кой ще проверява проверяващия?”, придружена от разсекретени документи, публикувана в същия ден. Според обвинителите в нея се разгласявала информация, съставляваща държавна тайна.

Тогава журналистът бе повикан да обясни кои са източниците на документите – нещо което е в разрив с практиката на Европейския съд по правата на човека.

Разпитът на Митов в понеделник приключи за броени минути, а по думите му, прокуратурата е обяснила, че и до днес не знае дали са разсекретени документите, използвани в публикацията. Адвокатът на журналиста Даниела Доковска отказа коментар.

„Целта е да се осигури комфорт на бившите управляващи, за да не се разследват техните далавери. И да се занимава обществото с глупости,” заявипред bTV Владимир Йончев от сайта OFFNews.

„Когато посягат на един, това означава, че съмсем скоро могат да посегнат на други, могат да посегнат на трети,” допълни блогърът Асен Генов.

Днес разпитът на Митов продължи минути. Оказа се, че държавното обвинение не знаело дали документите са държавна тайна.

„Крайната цел е очевидна - да се замъгли темата на текста, защото темата на текста не е държавната тайна, а е нарушенията, които е вършил Роман василев по делото срещу Николай Цонев, Тенчо Попов и Петър Сантиров,” заяви Борис Митов на излизане от Съдебната палата.

По-рано градският прокурор на София Николай Кокинов заяви пред bTV, че няма нищо срамно в това да се явиш на разпит, а освен това в петък Борис Митов бил „поканен, не призован”. Той увери, че журналистът не е получавал заплахи, че ще понесе наказателна отговорност, ако не разкрие източниците си, а и нямало основание за повдигане на обвинение.