Около 40 души Карлово и Кюстендил се събраха на протест пред Съдебната палата срещу връщането на „Куршум джамия” на Мюфтийското настоятелство. По същото време Софийският апелативен съд гледаше делото за т.нар. вакъфски имоти.

На протеста дойдоха и кметовете на двете общини Емил Кабаиванов и Петър Паунов. Хората издигнаха лозунги: "Уважаеми съдии, пазете историята на родината си", " Пазим историята си! Пазим България!" и др.

Джамията в Кюстендил и „Куршум джамия” в Карлово са само част от 90-те имота в страната, заради които се водят дела. Джамиите да си останат музеи, а спорните имоти да са собственост на общините и държавата - за това настояха протестиращите от Кюстендил, Карлово и София.

Кметовете Петър Паунов и Емил Кабаиванов
Снимка: БГНЕС

Протестиращите се обединиха около мнението, че „Куршум джамия” не трябва да бъде действаща. Съдът отложи делото за 6 февруари по искане на защитата на Мюсюлманското изповедание. Другата страна в процеса е Мюсюлманско сунитско-ханефитско изповедание в България.

От Главното мюфтийство твърдят, че имотите са им отнети при социализма и сега си ги искат. Адвокатът им не притесни от протеста и заяви, че казусът ще се реши в съда, а не на улицата. „Улицата като влезе в съдебната зала, Темида излиза през прозореца. Мен така са ме учили”, заяви Руев

След края на съдебното заседание адвокатът на Мюсюлманското изповедание, поясни, че спорът между двете вероизповедания е кой е правоприемник на някогашни местни структури, които са съществували до 1949 г., когато се приема първият закон, свързан с вероизповеданията.

Груев заяви, че Мюсюлманско сунитско-ханефитско изповедание в България е учредено в ново историческо време няма как да е правоприемник на местните структури, които са от преди 100 години.

„Главното мюфтийство няма нито юридически, нито морални основания да иска тези имоти”, заяви кметът на Карлово Емил Кабаиванов. Той обясни, че става дума за общинска собственост и паметници на културата, които не са действащи храмове. Той каза още, че никое вероизповедание няма право да отнема тези имоти на България, защото така ощетява българските граждани.

„Немислимо е и е невъзможно съдът да върне „Куршум джамия” на Мюфтийското настоятелство”, допълни и градоначалникът на Кюстендил Петър Паунов. Той заяви, че се очаква справедливо решение – съдът да отхвърли претенциите на мюсюлманското вероизповедание.

Протестът събра и десетки подписи срещу влизането в парламента на депутата Александър Методиев, известен като Бат' Сали.