Десетки протестиращи се събраха от 12 часа пред Министерски съвет с нова кауза – да обявят неодобрението си към намерението на правителството да прави актуализация на бюджета за тази година. Демонстрантите обясниха, че не искат нов заем за държавата, а нови избори и нови управляващи.

Мястото на акцията бе избрано заради извънредното заседание на МС, чийто фокус е реформирането на начина, по който ще бъдат разпределени държавните пари за 2013-а. Както стана ясно по-рано, актуализацията на бюджета се очаква да доведе до нов публичен дълг от 1 млрд. лева.

Протестиращите скандираха "Оставка" и "Уволнение" под прозорците на МС, обръщайки се към Орешарски с въпрос: Децата на България ли ще плащат този заем? Нали правителството щеше да бъде прозрачно?

Недоволните граждани държаха и плакати с надписи като "Не ви давам парите си!". Те на няколко пъти се опитаха да блокират достъпа на министри до служебния вход на МС преди заседанието. Стигна се и до леки разпри с полицията - служителите на реда изтласкаха от пътя на министерски автомобил младеж, след което провериха документите му. По-късно полицаите формираха кордон, за да спрат достъпа на протестиращите до входа.

Президентско вето за актуализацията

Актуализацията на бюджета бе засегната и от икономисти, подкрепящи появилата се в интернет вследствие на масовите протести „антиправителствената информационна служба”. Става въпрос за сайта NOresharski.com. Целта на „службата” е да информира обществото какво се случва около протестите срещу правителството.

Според икономиста Георги Ганев президентът Росен Плевнелиев има основания да наложи вето на актуализацията, обявена от кабинета. Ганев, който почти от първите дни на протестите излиза всяка вечер по улиците на София, обясни, че чрез вето държавният глава ще гарантира приемането на актуализацията на бюджета с поне 121 гласа.

„В момента повечето закони се приемат с 60-70 гласа „за”, коментира икономистът и добави, че самият той намира само едно-две разумни неща в идеите на финансовото министерство - едно от тях е възстановяването на възможността държавата да емитира дълг в рамките до 1 млрд. лева.

„По такъв начин е формулиран Законът за държавния бюджет в момента, че ако се емитира дълг, а това вече се случи, повече това не може да се прави”, подчерта Ганев и обясни, че създаването на възможността отново да се емитира дълг, е поправка на недоразумение в текстовете на сега действащия закон.

„Има достатъчно резерви в бюджета, така че да може да се довърши годината спокойно, без да е необходима актуализация”, каза още Ганев. Според него оправдано е само увеличаването на социалните разходи с около 100 милиона лева, но за това също биха могли да се намерят резерви в бюджета.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите