Политическите борби са полезни, ако не водят до деградация на обществото. Такъв коментар по повод деня на Съединението на Княжество България и Източна Румелия на фона на разединената страна в протести и контрапротести даде историкът Искра Баева.

По думите й когато преди повече от 120 години България се е съединявала, българите също не са били единни. „За да се стигне до съединението се е минало през много битки.

Постепенно се стига до избора за обединение с Източна Румелия, а македонският въпрос остава на заден план и както знаем нерешим”, заяви тя в студиото на „Тази сутрин”.

Историкът добави, че не бива да се противопоставя днешното разединение на онова съединение. „Това, което е важно да знаем днес е , че в повратни моменти, в които се решава съдбата на България е важно българите да се обединяват така както тогава. Но не толкова колкото в тържеството на триумфа, колкото в дните когато акта е застрашен – тогава е единението на българския народ”, смята Баева.

По думите й различните политически убеждения са нормални, особено, за да се развива едно общество – то трябва да има различни идеи и те да се борят помежду си.
Соня Пенкова, директор на Националния военноисторически музей обърна внимание на сливането между администрациите на Княжество България и Източна Румелия. Тогава действително в българската администрация влизат хора, които не са подготвени за тази работи, но те са революционери – зараждащи се дипломати и хора от образованата прослойка и интелектуалния елит.

„Разделение има и то е принципно, трудно е да се каже, че тогава всички са били доволни. Присъединяването тече с бърз темп и всички партии се нагаждат към модела на княжеството. Те са знаели за това и са преценили приоритетите”, коментира Пенкова.