Енорийският свещеник, мюфтията и кметът на Кърджали се събраха в кафенето на Даскала в града за традиционното си третомартенско кафе-шекерлия по случай Освобождението. Петър Гарена, Бейхан Мехмед и Хасан Азис си размениха и огромни мартеници.

135-тата годишнина от Освобождението на България беше отбелязана със спектакъл пред Паметника на освободителите, в който се включиха гвардейци, мажоретки и ученици от всички училища в областния град.

Неизменните протести срещу монополите в Кърджали пък не се състояха, за разлика от други градове в които недоволните граждани шестваха и на националния празник, предаде БГНЕС.

„3 март не значи нищо, защото Санстефанска България, която войските са придобили с щик, остава една химера. Аз много бих искал и сега да бъде онази България, защото сега тук щяха да бъдат мюфтията на Одрин, свещениците на Кавала и Александруполис,” каза отец Петър.

„На днешния ден, когато народът е оскотял и озверял от бедност, на националните празници се издигат знамената, и се говорят много патриотични думи, те нагнетяват напрежение и хвърлят сянка именно върху мирното население,” подчерта още свещеникът.

Той припомни и думите на поп Минчо Кънчев, който е казал „Пазете къщите на турците, защото те пак ще се върнат".
„Ако този празник добие етнически или религиозен привкус, ще се изкриви и понятието „гражданственост". Ако днес мюфтията и кметът не бяха тук, ако ние не бяхме заедно, значи всички жертви са били напразни. Ние сме заедно и си пием кафето. Ако няма доброта и човещина, то няма да е шекерлия.” посочи отец Петър Гарена.

Той увери, че е щастлив и благодарен на Бога, че може да вика „Да живее България" именно в Кърджали, където хората не са само българи и само християни.

Мюфтията Бейхан Мехмед подчерта, че този 3 март е обременен с различни емоции, тъй като събира в едно и националния празник, и протестите, а държавата е без правителство.

„Да обичаш страната, в която живееш, е символ на вярата,” цитира той пророка Мохамед и уточни, че Главното мюфтийство представлява една четвърт от населението на България.

„Националният празник е национален, когато сме заедно. През последните 10 г. ние се опитваме да дадем знак на всички за това как се почитат националните ценности и интереси. Отдавна не е новина това, че в Кърджали кмет, поп и мюфтия си пият кафето заедно. Този знак за единството на нацията обаче се забелязва, когато сме в трудни периоди. Необходима е преоценка на националните ценности, да ги преоткрием и да стъпим върху тях, за да направим една по-силна България. Всички имаме нужда от това,” подчерта от своя страна кметът Хасан Азис.

  • ГЕРБ и РБ договориха: Борисов премиер, 18 министри и трима вицепремиери
  • Да дишаш въздуха на Шипка на 3 март
  • Паметник от Руско-турската война осъмна осквернен на 3 март
  • Хиляди видяха оригинала на Самарското знаме
  • Тържествената смяна на караула пред Президентството
  • Националният флаг бе издигнат тържествено
  • Хиляди хора се събраха на връх "Шипка" за днешния празник
  • Трети март – Възкресението на една държава
  • Националният флаг бе издигнат тържествено, хиляди се качиха на Шипка