Осиновителите на деца до 5 години няма да имат право на отпуск по майчинство. Това решиха депутатите, отхвърляйки промените в Кодекса на труда, предложени от левицата.

В законопроекта на депутата от Коалиция за България Захари Георгиев бяха залегнали разпоредби, предлагащи при пълно осиновяване на дете в невръстна възраст, родителите да имат право на платен отпуск за отглеждане и адаптация в семейна среда за период от 365 дни от деня на предаването на детето за осиновяване, но най-късно до навършването му на 5-годишна.

Недоволен от отхвърлянето на законопроекта му, Георгиев посочи от парламентарната трибуна, че от демографска гледна точка българското правителство е длъжно да предприеме действия за увеличаване и подмладяване на населението.

„Това, което съм предложил, е да се изравнят правата по отношение на майчинството на биологичните родители и на осиновителите. Децата не са животни, те имат нужда да живеят в семейна среда. Страхувам се, че отношението на мнозинството демонстрира безразличие и бездушие, но това безразличие ще породи у хората, у децата, които очакват да бъдат осиновени, неприятна реакция”, каза още червеният народен представител.

Отпускът по майчинство е наистина нечувано висок в Европа. Това заяви от парламентарната трибуна съпредседателят на ПГ на Синята коалиция Иван Костов, предаде репортер на Агенция „Фокус”. Когато се дават тези отпуски, те се дават, за да посрещнат един много тежък период от отглеждането на детето. Тогава родителите са най-натоварени и имат нужда действително, но това е популизъм. Рисковият период, за който държавата е дала тази година отпуска, е отминал, той е поет от институциите. Ако това е така, аргументът е да бъдат поставени на еднаква основа биологичните родители и осиновителитe.

От ГЕРБ контрираха пък, че според действащия в момента закон всички осиновители имат абсолютно същите права, както биологичните родители на деца до 2 години, те имат право на осигуряване в размер на 90%.

„Няма да подкрепим този законопроект, защото той не е изчерпателен. След 5-годишна възраст децата нямат нужда от такъв фокус на адаптация. Колкото е по-голямо това дете, толкова по-дълъг и труден е периодът на адаптация. На нас ни се представя предложение за отглеждане и адаптация на дете до 5-годишна възраст. Има противопоставяне между осиновителите. Какво стана с осиновителите, които осиновяват деца над 5-годишна възраст”, попита Светлана Ангелова, зам.-председателят на парламентарната Комисия по труда и социалната политика.

В този контекст депутати от управляващата партия изтъкнаха, че у нас периодът за обезщетение за майчинство е най-висок в Европейския съюз.

В същото време България продължава да води и класацията по брой изоставени деца в Европа. От около 7000 деца са в социални домове, 2500 са на възраст до 3 години.

Родителите на близо 70% от изоставените бебета изобщо не ги посещават, 20% ходят само веднъж седмично.

Психолозите предупреждават, че половин година престой в институция забавя с една година психическото развитие на детето.