Това лято българите са пътували чувствително по-малко, отчита националната статистика. С 20 на сто са намалели екскурзионните пътувания за третото тримесечие. По-малко са пътуванията и в страната, и в чужбина.

А колко българи могат да си позволят почивка до далечните райски кътчета по света, като остров Бали, Малдивите или Хаваите? Властите на остров Бали в Индонезия отчитат, че годишно там почиват около 2500 българи.

Бали не е малък остров. Там живеят 3 милиона и 500 хиляди души. На някои места островът е презастроен, не по-малко от нашето Черноморие. Но още през 70-те години е приет закон хотелите да не са по-високи от кокосовото дърво. А от две години строеж на хотел се разрешава, само ако се събори друг и се запази местния архитектурен стил.

„Ако строим модерни сгради като другите, ние по нищо няма да се различаваме от другите градове по света. Броят на хотелите и квартирите е повече от достатъчен. Ние имаме 75 хиляди стаи. Считаме, че това е предостатъчно”, казва Драига Амбари.

Годишно Бали се посещава от 3 милиона туристи. По цени островът е малко по-евтин от нашето Черноморие. Но заради скъпия транспорт седмична почивка излиза от 2000 до 6000 лева.

Въпреки че Индонезия е най-голямата мюсюлманска страна, преди 10 години Бали също стана мишена на Ал Кайда. При атентата загиват около 200 туристи. След терористичната атака нито един чужденец в продължение на шест месеца не иска да посещава острова.

Но освен с хубавите плажове на Бали Индонезия привлича хиляди туристи и с уникалните си будистки храмове. Като Борубудур. Там годишно ходят между 400 и 700 туристи от далечна България.