Какво се случва с пациента, на когото беше направена първата сърдечна трансплантация за 2014 г.? 20 януари е специална дата за семейството на 37-годишния Господин. Тогава дъщеря му навършва 8 годинки, а той получава втори шанс за живот. За диагнозата му „миокардит" единственият изход е ново сърце.

„Тежко е, когато научиш тази диагноза, много тежко, ама няма как - живот!”, казва мъжът.

Господин е в списъка на чакащите за трансплантация повече от 2 години! Срок, в който може да се случи най-лошото. Пациенти като него лекарите ги наричат „късметлии".

„От поставянето на диагнозата „индикация за сърдечна трансплантация" някъде в рамките на САМО една година, пациентите загиват!”, обяснява д-р Георги Царянски.

Донорът е 47-годишен мъж в мозъчна смърт от Варна. Благодарение на него, днес Господин ще се прибере със семейството си у дома. „Полагахме много усилия, всичко да е наред и децата ни, много го подкрепяхме, знаехме, че ще се случи един ден”, споделя съпругата му Екатерина.
Първото, което Господин направил, след като се събудил, било да благодари на Господ, че е жив.
„Поклон пред паметта на този донор и също на родителите му! От сърце и душа им благодаря! Нищо няма да стигне за тези хора, обаче направиха голямо нещо!”, казва Иванка, майката на Господин.

През последните 5 години в болница „Света Екатерина” са спасени 18 пациенти като Господин. Това е единственият медицински център в България, в който се извършват сърдечни трансплантации. Само през 2013 г. 4 пациенти са получили шанс за живот.

В момента чакащите за сърдечна трансплантация са 26 . Всички те се надяват на късмета на Господин.
„Това е най-хубавият момент в лечението на един пациент, независимо дали е трансплантиран или не, моментът, в който го виждаш как си тръгва здрав от болницата със семейството си!”, казва доц. д-р Царянски.

Като цяло, обаче, българинът все още няма нагласата да спасява чужд живот. У нас все още има по-малко от петима донори на 1 млн. души население, докато в Хърватия са 34.