Миналата година в Изпълнителната агенция по лекарствата са си раздали премии на стойност близо 800 хил. лева. Не е ясно каква част от тях са върнати.

Ръководните кадри са получили средно по 8 хил., експертите - 3 хил., а изпълнителите – по 1 700 лева. Това, обаче, не е незаконно. В Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина е записано, че до 25% от собствените приходи на агенцията се разпределят за бонуси.

Допълнителното материално стимулиране в Изпълнителната агенция по лекарствата през 2011 г. възлиза на 799 378 лв. Директорът на агенцията искал да дари своя бонус от 18 хиляди лева на болница. Тъй като закъснял, ги превел в друга сметка, въпреки че не бил длъжен. По думите му, добрата работа на служителите е донесла 4 пъти повече приходи от предвидените във ведомството.

„За 2012 година в момента сме си преизпълнили показателите, но не сме раздавали бонуси вече 5-ти месец, защото ръководството на министерството, пък и аз прецених, че общото финансово състояние е такова, че не позволява да се правят такива разходи, а моето лично убеждение е, че този въпрос трябва да се реши законово,” коментира Александър Янков

Данните за бонусите оповести лидерът на СДС Мартин Димитров.

„Явно е, че в сферата на лекарствата се харчат едни безобразни пари и не виждам резултати. Вижте, ние не сме против добрите възнаграждения, но нека да бъдат регламентирани,” каза той. Според него проблемите са два - че премиите „не са обвързани с конкретно свършена работа и второ, че в блатото, в тинята, където се случва всичко това, обикновени ръководни кадри си разпределят бонуси, които са неприлично големи”.

От справката става ясно, че допълнително материално стимулиране е имало и в Агенцията по обществени поръчки - общо 160 хил. лева и в Държавната комисия по стоковите борси и тържищата - 28 хил. лева.