75 сгради ще бъдат разрушени след опустошителното земетресение в Пернишко. До момента в общината са постъпили над 8 хиляди молби за помощ. Екипите за оценка на щетите са огледали близо 3 хиляди жилища в района.

За еднократната държавна помощ от 325 лева, отпускана от Министерството на труда и социалната политика, са кандидатствали над 12 хиляди души. Одобрените молби за 6083. Въпреки това в града расте недоволство, заради отказите на еднократната помощ.

Цветанка Виткова е една от многото жертви на земетресенията в Пернишко. Първите и най-силни трусове я оставят без покрив. „Покривът така се вдигна - вдигна се нагоре и падна надолу. Може да не ви се вярва, но е така. Гледахме небето. Комините бяха сринати до плоча, а керемидите ги нямаше и гледахме небето и валеше вътре”, разказва жената.

Тя се принуждава да вземе в заем 2500 лева, за да ремонтира покрива. След земетресението в къщата се появяват и пукнатини на почти всички стени. Цветанка не знае нито откъде ще намери пари за ремонт, нито как ще върне заема - разчита само на вдовишката пенсия от съпруга си, защото повече от година е в болнични.

Затова подава и молба за еднократната помощ от 325 лева в Агенцията за социално подпомагане. След като социалните работници на минават на оглед, молбата на Цветанка получава отказ.

„Ние нямаме претенция - ние сме социални работници, а не технически лица, нито конструктори, нито лицензирани оценители, за да можем да оценим щетата каква е. Критерият е да има сериозни нарушения в основното жилище на лицето и там да не е възможно то да бъде обитавано на практика. Сега най-големите нарушения са на покривите и комините, затова обикновено не отпускаме помощ с изключение на тези случаи, в които спешно се налага да бъде оправен коминът и лицето е социално слабо”, коментира Илиана Кованджийска, директор на "Социално подпомагане"-Перник

Цветанка е решена да обжалва получения отказ в законовия - 14 дневен срок.