Реорганизирането и несигурността на работните места са най-честите причини за стрес както в България, така и в останалите държави в ЕС. Това показва проучване на Европейската агенция за безопасност и здраве при работа.

Според резултати от изследването половината от работещите у нас (52%) смятат, че случаите на стрес на работното място са много чести. Само 7% не са подложени на стрес, а при други 40% се случва рядко. Жените в България са по-склонни от мъжете да твърдят, че тормозът и дразненето често причиняват стрес (50% срещу 39%), докато за по-младите, между 18-34 г. причините са по-скоро отработените часове или натоварването (51% срещу 43%), отчита агенцията.

Въпреки че повече от половината работещи у нас смятат, че възрастните служители са по-малко приспособими към промените на работното място (56%), това е малко по-ниско от средната стойност за Европа, която е 60%.

Ето какво сочат обобщените данни за Европа: половината от работещите европейци считат, че стресът на работното място е често срещан. Четирима от десет са на мнение, че на тяхното работно място той не се преодолява удовлетворително.

В Европа най-често срещаната причина за стреса е негарантираната заетост или реорганизирането на работата (72%), следвани от отработените часове или натовареността (66%). Все пак тези две причини заемат най-високо място (с по 69%) сред по-младите служители на възраст между 18 и 34 години. Здравните работници и работниците, заети в сектора за полагане на грижи много по-често посочват като причина за стреса отработените часове/натовареността (77%).

В Европа половината от участвалите в проучването (52%) очакват делът на работещите на възраст над 60 години да се увеличи до 2020 г., а 43% смятат, че това е малко вероятно.