Скача цената на ученическите купони за хранене – на места драстично. Обобщение за цялата страна не може да се направи, защото договорите, които сключват фирмите доставчици, са за няколко години и те изтичат по различно време.

Може да кажем обаче, че там, където ще има нови конкурси и ще се избират нови фирми, поскъпване ще има. Причините - по-скъпите цени на храните, а те освен всичко трябва да са по стандарт или поне да отговарят на строгите рецептури, поскъпването на енергоносителите и горивата.

В столичното 56-то училище предстои нов конкурс, защото 3-годишният договор с общината вече е изтекъл. Управителят на ученическия стол обяснява, че ще влезе в състезанието, но с нова цена. Досегашната - от 1,40 лева за порцион била крайно недостатъчна.

„Минималната цена е три лева, дори са малко. Работим на загуба. Изобщо всички продукти трябва да са качествени, а качествените продукти са скъпи”, коментира Иван Деньовски - управител на ученически стол.

Калкулацията в новата сметка показва 100% ръст в цената на ученическия купон. И според директорът на училището поскъпването е неизбежно - въпросът е с колко. „Никъде в другите училища няма такава цена на купона и аз смятам, че една цена между 2,50 и 3 лева е една нормална цена, за да могат да бъдат покрити изискванията от наредбата”, заяви Мая Николова - директор на 56-то СОУ "Константин Иречек" в София.

В столичните училища обядът струва между 2 и 5 лева. В част от школата няма столове и затова разчитат на кетъринг, а скъпите горива и транспортът оскъпяват допълнително.

Децата в Шумен се хранят за 2 лева на ден и там доставчиците искат по-висока цена. „Да се надяваме, че тенденциозното покачване на цените няма да се задържи през следващите месеци, ако това се случи, най-вероятно ще трябва да се покачват и цените на топлия обяд за учениците”, прогнозира Денислав Слаев - собственик на фирма за кетъринг.

Новите конкурси за избор на фирми доставчици ще започнат до средата на месеца, уверяват директорите.

Храната в училище подлежи на контрол, не само тази в столовете, но и в ученическите бюфети. Със специална наредба бяха забранени пържените и мазните храни, безалкохолните напитки и некачествените меса. Проверките на контролните органи обаче показват, че продължава да има нарушения. А част от фирмите доставчици дори признаха пред bTV, че ги допускат, защото трудно се побират в утвърдените стари цени.