Здравният министър предизвика ново недоволство с идеята си ТЕЛК-овете да се закрият. Годишно през тях минават стотици хиляди хора с увреждания.

Вече има сформирана работна група, която умува как да подобри работата на ТЕЛК. Една от идеите е ТЕЛК-овете просто да се закрият. И всеки лекар със специалност да може да освидетелства болните, а нуждата от социални придобивки и облекчения впоследствие да се определя от социален работник.

Идеята се приема като радикална. В момента у нас има 70 ТЕЛК-а. Последните обобщени данни са за 2013 г., когато през комисиите са минали близо 274 000 болни.

Снимка: bTV

Надя Гойлашка е бивш състезател по академично гребане и по волейбол. Днес продължава да се състезава, но с живота.

Първо я оперират заради проблем с тазобедрената става. После ѝ откриват рак. Прекарва солидно време в болници, не успява да се яви пред комисия, за да поднови ТЕЛК-а си и З спират инвалидната пенсия.

Когато най-тежкото покрай онкологичното заболяване минава, Надя подава документи за нов ТЕЛК. Определят ѝ дата за след три месеца.

„Наказват ме, просто няма логика. Малко ли ме е наказал Господ в момента с това, което преживявам, та да ме накажат и с три пенсии”, пита Надя.

Правилата позволяват човек с увреждане да бъде оставен да чака 3 месеца за експертиза. Като през тези три месеца не му се дължи инвалидна пенсия.

Според здравния министър комисиите трябва да се закрият. И всеки лекар със специалност да може да освидетелства болни.

„Няма нужда от ТЕЛК, няма нужда от това специален вид медик, който има задължението да не работи другаде да се занимава с това нещо”, заяви здравният министър Петър Москов.

„Аз не виждам кои други лекари биха вършили тая работа, която е доста специфична. Тя доста се различава от клиничната работа, иска се да се познава пенсионната система, куп закони и наредби”, коментира обаче председателят на ТЕЛК в V МБАЛ – София д-р Боряна Холевич.

Идеята е след лекаря социален работник да прецени от какви облекчения и придобивки да се ползва болният.

„На основата на тази медицинска диагноза, нито един социален работник не може да прецени, нито пък има капацитет Агенцията за социално подпомагане каква точно помощ е необходима”, каза от своя страна министърът на труда и социалната политика Ивайло Калфин.

От здравното министерство уточниха, че крайното решение ще се вземе след широко обсъждане.

През лятото на 2014 г. вече бяха направени промени в системата. Закриха се специализираните ТЕЛК-ове, за които хората чакаха на опашки и пътуваха стотици километри. Сега всички се освидетелстват от общите комисии. И според лекарите това е вкарало системата в ритъм.

Снимка: bTV

Така, ритмично, броят на хората, които получават пенсии за инвалидност расте, и вече са над половин милион.