Над 1500 миньори, металици и химици от КНСБ и КТ „Подкрепа" излязоха на протест срещу екологичния рекет. Миньорите искат да запазят работните си места срещу необосновани нападки на еколози, срещу индустрията. В скандиранията си поискаха европейско, а не африканско бъдеще.

В декларация до президента, министрите на икономиката и екологията и главния прокурор миньорите възразяват срещу рекета на еколози в навечерието на парламентарните избори през следващата година.

„Развихря се психоза, в която има неверни неща. Нееднократно беше доказвано и от нас синдикатите, металурзите и МГИ с разчети за какво става дума точно срещу обвиненията за замърсяване на река Тополнца, за арсен и замърсяване на въздуха. Това, което беше повтаряно няколко месеца, няма как да не доведе до гнева на хората, защото няма нищо общо с истината”, заяви председателят на КНСБ Пламен Димитров.

Според Константин Тренчев от КТ „Подкрепа” всички екологични изисквания се спазват. „Всеки гледа да остойности някаква дейност, което е грозно, защото тези предприятия отговарят на нормите”, каза още той.

Синдикатите подкрепят стратегията на икономическото министерство за сектора и искат ведомството, което раздава концесиите, да защити предприятията.

По време на протеста министър Добрев се среща с работниците и успокои, че те няма да загубят работните си места. „В тази държава има законодателство, норми, и правила, и тези големи предприятия непрекъснато са проверявани”, обясни той.

В отрасъла работят между 25 хил. и 30 хил. души, а индиректно се осигуряват над 120 хил. работни места. Минната индустрия формира около 4% от БВП на страната. Средната работна заплата в сектора е 1200 лева.