Медицинските сестри ще получат нови възможности да градят кариера и да се профилират по специалности, както лекарите. Здравното министерство ще улесни достъпа им до специализация. Мярката цели и задържането на сестрите в България, вместо да бягат в чужбина.

Както в почти всяка болница в страната и в столичната Пета градска свободните места за професионалисти по здравни грижи са десетки. Пенка Муратовска е главната медицинска сестра на болницата. Посреща всяка академична година с надежда, че някой от стажантите на обучение в болницата ще остане на работа.

„Тези бъдещи колеги са ми казвали, че един ден, когато се дипломират искат да дойдат да работят в нашата болница, но за съжаление досега не се е реализирал такъв случай”, обясни главната сестра.

По данни на съсловните организации средната възарст на медицинските сетри е 50 години, а съотношението лекар сестра е 1:1, т.е. два пъти по-малко от необходимото. Миналата година за чужбина са заминали близо 600.

До сега специализацията на сестрите бяха съпроводени с редица бюрократични неуредици. Резултатът е че през последните години само 150 са придобили специалност. Здравното министерство предвижда да облекчи достъпа съвсем скоро.

„Това е една първа крачка в изграждане на една истинска кариера в областта на здравните грижи, каквата всъщност досега нямаше. И това е и един от мотивите, които изтъкват нашите колеги, когато заминават за чужбина”, обясни Милка Василева от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.

Ще бъдат въведени три нива на компетенстост. Най-ниското ще бъде общ профил, следвано от специалист и ръководител. „Ръководният кадър е този, който след натрупания стаж минава през общ профил и специалист вече да става ръководен кадър, който да упарвялва отделните отделения, клиники и цели лечебни заведения”, посочи зам.-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков.

Новите правила все още се пишат, но според съсловните организации със сигурност тярбва да бъдат обвързани и със заплатите, за да се постигне траен резултат.