Българите смятат, че в сексуално отношение са в средата на космоса, но проучване в големите градове показва, че само в няколко от тях по-голямата част от населението няма проблеми в секса. Това каза сексологът проф. д-р Станка Маркова в предаването „Тази сутрин” по повод коментарите на българи във фейсбук профила на новата приятелка на Григор Димитров – Никол Шерцингер.

На 10 януари певицата публикува снимка, на която е в леглото с плюшено мече, а в описанието споделя, че не може да си представи по-хубава събота вечер от тази, която е имала с „този младеж”, сготвил ѝ вечеря.

Публикацията се радва на огромен успех с над 107 хил. харесвания и около 1000 споделяния, а под нея се лее тирада от коментари на български език, вариращи от „Ставай да правиш мекици”, през „Удри, Гришо” до съвсем нецензурни покани.

Saturday night and I couldn't imagine a better date night than when this fella cooked dinner in and a movie☺️ Me and #teddy

Posted by Nicole Scherzinger on Domingo, 10 de enero de 2016

Всеки може да напише всичко в интернет и затова не трябва да се учудваме. Всеки хлапак на 15 и извратеняк на 40 може да пише каквото си иска във „Фейсбук”, каза Маркова.

Според социалния антрополог Харалан Александров „това е опит да се опитоми, да се култивира в български контекст образът на световната слава и предметът на желание, какъвто е въпросната жена. Това е капанът на известността в днешно време – на едно ниво ти доброволно избираш да нарушиш границите на своя личен живот, показваш снимки от това как лежиш гол в леглото сутринта – нещо, което очевидно е много отвъд нормите на добро поведение, и напълно закономерно получаваш от другата страна сексуално-завистлива реакция”.

Помолени за коментар на изказвания от рода на „Когато Гришо губи на тенис, губи само той, когато люби, люби цял народ... Давай, Гришо, ние сме с теб”, Александров обясни, че този тип поведение, когато момчетата в глутница ухажват момичетата, се случва между 7-и и 11 клас. Това е един етап, в който обектът на желание се ползва колективно. Ако един от глутницата успее да се добере до хубавицата, тя в някакъв смисъл бива споделена. В случая, изглежда, става възможно през „Фейсбук” радостта от достъпа до обекта на желание да бъде колективно споделена, виртуално, по принципа на идентификацията.

Има нещо много мило в това да се опиташ да я сготвиш с боб и лютеница – това отношение към жената като парче месо, което може да бъде погълнато, каза още той. По думите му сексуалният достъп до такива обекти на желание като Никол, до красивите и престижни жени, е проява на социален статус. Т.е. има лека завистлива атака към хората със звезден статус, опит да бъдат снижени, обезценени и вулгаризирани.

Александров подчерта, че снимката на певицата не се появява случайно. „Тя иска да бъде видяна така. В културата на воайорство и ексхибиционизъм звездите по някакъв начин поканват останалите да се включат в това доста пошло реалити шоу”.

„Въпросът е как тази култура интерпретира поканата. Много често хората в различните култури разчитат неправилно сигналите, изпращани от членовете на друга култура. „Особено драматичен пример за това имаме наскоро в прочутото голямо цомбене в Кьолн, когато настървени, хищни и очевидно похотливи доста примитивни типове нападнаха германските жени. В онази култура, ако жена ходи сама, неохранявана на публично място, тя поканва да бъде сексуално атакувана”.

Има български мъже, които също показват неприлични жестове и подсвиркват подир жените – това също е вид агресия, коментира Маркова.

Агресия е тогава, когато жертвата се преживява като атакувана, обясни Александров. В този смисъл трябва да направите интервю с въпросната Никол, за да ви каже, ако, разбира се е прочела тези коментари, дали се е почувствала нападната, оскърбена и натъжена или развеселена.

Подозирам, че това, което се случи в Кьолн, ще стане и в България, то вече се случва в „Овча купел”, не по толкова брутален начин. Това я чака Европа, ако продължава, каза Маркова.