Амбициозната цел да осигури работа за 76% от българите в трудоспособна възраст си постави правителството с приетата в сряда стратегия за заетостта за периода 2013 г. – 2020 г. В близо 100 страници са заложени различни стратегии затова как да се повиши предлагането на работни места, съответно и заетостта.

Целта е след 7 години 76 % от трудоспособните българи да работят, препитание да имат поне половината от хората в предпенсионна възраст, а младежката безработица да падне до 7 %. Не повече от 11 % пък трябва да са учениците, които отпадат преждевременно от образователната система.

За целта са разписани различни мерки в областта на образованието и на пазара на труда, като например поетапно въвеждане на целодневно обучение до 7 клас.

Предвиждат се проучвания сред работодателите веднъж годишно за нуждите от работна сила и изготвяне на прогнози за пазара на труда за 5 и за 10 години напред, както и осигуряване на повече възможности за стажуване, стимулиране на бизнеса за разкриване на нови работни места и редица още мерки.

От хоби към професия

От следващия месец всеки, който си мисли, че може да шие, да готви или да сервира например, може да се яви на изпит в професионална гимназия. Ако го издържи, ще получи свидетелство за професионална квалификация, чрез която да търси работа.

„Както си работите вкъщи, на полето, в градината, в кухнята, може да докажете вашите компетентности, например - готвите прекрасни десерти, торти и затова да искате да получите съответния документ”, обясни председателят на Националната агенция за професионално образование и обучение Емилияна Димитрова.

Над 200 професионални гимназии в различни области ще извършват така нареченото „валидиране на знания, умения и компетентности, придобити при самостоятелно учене".

Не е нужно хората, които искат да получат документ за тях, преди това да са работили в съответната област. Не е нужно и да представят предварителни доказателства за уменията си - важно е само как ще се представят на изпита.

Професионалната гимназия по туризъм в Банкя е сред учебните заведения, които ще издават документи за професия хотелиер, ресторантьор, готвач, сервитьор и барман. „Има много хора, по една или друга причина без работа в момента. Било в чужбина или в България, те са упражнявали определена професия, за която нямат нужният документ и биха проявили интерес”, обясни Димитринка Колева, помощник -директор на професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов" в град Банкя.

Явяването на изпит и получаването на документ със сигурност ще е безплатно до края на 2014 г., тъй като до тогава парите са подсигурени по европейски проект. До един месец пък ще бъде разкрит национален телефон, на който ще се дава информация в кои гимназии ще се извършва валидирането.

Стратегията за заетостта предвижда модернизация на бюрата по труда, съвсем скоро безработните ще бъдат уведомявани с SMS за важните неща. Ще се работи за въвеждането на механизъм, по който да се определя минималната заплата, както и в посока договаряне на минимални заплати за различните дейности.

Заложени са мерки и за по-добро съвместяване на семейния и трудов живот - записано е например, че работното време на детските градини ще се съобрази с работното време на фирмите и институциите.

Сумата планирана за изпълнение на стратегията е 3 млрд. лв - пари, които ще дойдат от държавния бюджет и от европейски програми.