Дания намалява квотата за студенти от страните от ЕС, а всички такси в германските университети вече са само административни. Това обобщават от консултантска фирма, организатор на европейско изложение за образование в чужбина. На него през уикенда кандидат-студентите ще могат да положат безплатен тест за кариерно ориентиране, който да им помогне при избора на университет в чужбина.

ВУЗ-овете в скандинавските страни - Дания, Швеция, Финландия и Норвегия, са много търсени от българските кандидат-студенти през последните години, тъй като нямат такси за обучение. В Швеция има ръст на нашите кандидати, но за магистратурите, съобщиха консултантите.

Най-много са предпочитани от българските кандидати висшите училища в Дания, тъй като там се предлагат повече програми на английски език. Те обаче не могат да се сравняват по разнообразие с тези в Холандия, коментира Кристина Семковска.

Нивото на датското образование е доста високо, но Дания си остава една от водещите страни за привличане на чужди студенти, тъй като няма такси за обучение, отбелязват консултантите. Те допълват, че страни като Дания и Финландия отделят значителни средства за образование.

В датските университети приемът е по квоти - за датски кандидат-студенти, за граждани от страни от ЕС и за кандидати от държави извън ЕС, обясни консултантът. Студентите от страните извън ЕС винаги са имали такси за обучение и това ще продължи и занапред. Семковска уточни, че през април 2013 г. Дания е приела законодателни промени, касаещи студентските квоти.

Най-голямата промяна е, че се намаляват бройките за прием на студенти от ЕС. Така от 2015 г. всички държавно признати университети в Дания ще имат лимит от определени бройки за прием по специалности, както за бакалаври, така и за магистри.

Още от 2014 г. обаче в "най-силните" датски университети започнаха намаляване на квотите за прием на студенти от страните от ЕС и така конкуренцията става по-голяма,
а приемът - по-труден, заяви Семковска. Тя отбеляза, че сега в Дания кандидатстудентската кампания върви усилено, защото 15 март е крайният срокът за кандидатстване за бакалавърска степен, а за магистърска степен е 1 март или 1 април - в различните университети.

Всички такси в немските университети вече са само административни В Германия крайният срок за кандидатстване е 31 юли, но кандидат-студентите още от есента на 2013 г. правят проучвания за обучение на английски език във висшите училища там. От тази година вече всички такси, които се събират от немските университети, са само административни, съобщиха консултантите.

Общо студентите в Германия сега са 2 500 000, като от тях над 280 000 са чужденците. Има сериозен ръст на българските студенти в Германия - докато през 2000 г. те са били само 125 души, то през 2013 г. 1500 български студенти са били приети в германските университети. Според консултантите предимство на тези ВУЗ-ове е сътрудничеството им с чужди висши училища по магистърските програми и така на студентите се издават две дипломи.