България е спасила всички свои евреи и това трябва да бъде казано ясно, категорични са български историци. Дни преди 70-та годишнина от Холокоста, те предложиха страната ни да приеме декларация, в която ясно да посочи, че през 1942 година София е предотвратила депортацията на 48 хиляди души, но не защото са били евреи, а просто защото са били хора.

Според организаторите, един от основните проблеми на българската държава е, че тя никога не е изразявала ясно своето мнение по въпроса, поради което е дала възможност за редица недобронамерени интерпретации.

„Не трябва да политизираме историята, трябва да погледнем към нейните обстоятелства отпреди 70 години и да не допускаме някой да обвинява българския народ, че бил спасил голяма част от своите евреи, а не бил спасил евреите от Македония и Беломорието”, казва акад. Георги Марков.

В международните архиви е записано само, че страната ни е спасила 48 000 души в този критичен момент. Според историците, останалото е недобронамерена атака. Те посочиха, че част от негативното говорене идва от Скопие, което преиначавало част от историческите обстоятелства. Те дадоха и пример.

„Вагонът, който беше сложен като един от основните експонати в музея на Холокоста в Скопие и с който република Македония твърди, че е извършвана депортацията на македонските евреи, носи логото на БДЖ от 1964 г.”, посочва Спас Ташев

След като това станало ясно, македонците побързали да заличат надписа. Според представители на самите еврейски организации, броенето на спасените и загиналите само по себе си е нередно.

Подписка, озаглавена "За името на България и неговата употреба в контекста на Холокоста" ще бъде изпратена до президента, премиера и председателя на Народното събрание. Учените се надяват тя да стане основа на бъдещата ни национална позиция.