Нов летен ден, нови 5 метра вода, нови неясноти, нови жертви, нови разрушения и същите стари несвързани обяснения на институции, високопоставени чиновници и подобни – това ни предлага новопоявилият се тропически дъждовен сезон, който е на път да замести лятото.

Днес имаме поне една жертва в Мизия, а от калното цунами в „Аспарухово” насам стотици хора са останали без покъщнина, покрив, реколта... а не чак толкова рядко и без някой близък, приятел или роднина. Всяка трагедия е индивидуална, но пък обясненията на политици и държавни експерти са като копирани от една и съща опорна точка – по един или друг начин, хората сами са си виновни.

В потъналата под 5 метра вода Мизия получаваме тази непоклатима теза през отминалия само ден преди потопа празник на града – местните не приели насериозно предупрежденията и отказвали да се евакуират... докато не се наложило да махат за помощ на хеликоптера от покрива си.

Силовият министър в оставка Цветлин Йовчев даже специално подчерта, че такъв е бил сюжетът около първата (и, надяваме се, единствена) жертва. Трагедия, ама човекът си е виновен...

Дали? Твърдението, че в Мизия са знаели, че идва потоп, но заради твърдоглавие са се оставили да ги залее, много удобно скрива друго – на самите оцелели, които говорят за закъснели и изключително неясни предупреждения, стигнали до скромен брой семейства.

Освен това, даже и наистина в Мизия да са вярвали, че ще им се размине, сводките на властта показват, че стотици полицаи, пожарникари и спасители са били изпратени в района (и след настъпването на трагедията спасиха стотици хора).

Абсолютно ясно е, че със съответното разпореждане, цялото население на Мизия е щяло да се окаже навреме на по-високо място – ако ще и след известна употреба на „помощни средства”. А вероятно и само една „Астра” с мегафони е щяла да свърши достатъчно добра работа.

Сега излиза, че тези отлично подготвени и екипирани мъже са го ударили на молба и при отрицателен отговор просто са вдигали рамене и са отминавали. Безумно, нали? Все пак т.нар органи трябва да ни пазят даже и в случаите, в които поради една или друга причина има риск да си навредим.

По-правдоподобно звучи друга версия – че не само жителите на Мизия, но и някой в командването на спасителната операция е подценил бавно пълзящата вода. И е издал важната заповед твърде късно.

Трагедията на северозапад ни кара да задаваме и други въпроси – как хем вътрешен министър в оставка и депутат признават за прелели язовири, хем пряко отговорните за изкуствените водоеми отричат като партизани на разпит.

Запознати абсолютно изключват актуалната лансирана версия, че водното бедствие е родено само от дъжд и преляла река.

Но... да си спомним „Аспарухово”, то не беше отдавна. Там виновни изкараха основно проливния дъжд и жителите на отнесената от водата ромска махала. Въпреки всички съмнения за незабелязан от когото трябва "бент" от паднали дървета на територията на военно поделение в близост.

Простите обяснения обаче май са за предпочитане - особено когато ни спасяват от отговорност.

  • Бургас е много по-готов за зимата от миналата година, обяви областният управител
  • След водата в Белозем остана калта
  • Бедствено положение в Белозем след пороите (СНИМКИ)
  • Община Карлово обяви частично бедствено положение заради пороите (СНИМКИ)
  • И Добрич отбелязва годишнина от унищожителното наводнение
  • Втори ден градушка в Ерма река, посевите са унищожени (СНИМКИ)
  • Армията е готова да помага на населението при усложнена обстановка
  • Възможни са повишения на речните нива на места в страната
  • Мездра остава в бедствено положение, чака нови порои
  • Дъждът в Северозападна България спря, разчистват и оценяват щетите