Основният проблем на образованието у нас е липсата на практически умения. В това вярват близо половината българи. Всеки трети е на мнение, че учебните програми се разминават с изискванията на работното място. Бизнес, университети и студенти обединиха усилия за решаването на проблема.

Ситуацията в България показва, че няма работа за хората, но и хора няма за работата. Основната причина е разминаването между това, което ни дава образованието, и това, което иска бизнесът. Днес работодатели и студенти се споразумяха да популяризират специално създадена електронна система, която показва изискванията на бизнеса и оценява доколко отговаряме на тях. "Май компетенс" постепенно набира популярност.

Ангел Георгиев е студент и вече я е ползвал. Достъпът е безплатен. Всеки може да провери какви са изискванията на работодателите за дадена длъжност и дали отговаря на тях. Системата прави оценка на уменията и компетенциите ни, спрямо длъжността, която сме избрали. След това изготвя доклад, в който посочва слабите ни места, и дава препоръки как да се справим с тях, включително каква литература да четем. Предлага и онлайн обучения.

Системата предлага и попълване на автобиография, съобразена с длъжността, която сме избрали. Разработен е и специален модул за университетите, който да им помага да синхронизират учебните програми с нуждите на бизнеса. Стотици фирми също използват системата. Чрез нея обучават и оценяват работниците си. Скоро тя ще има и мобилна версия.

Бизнесът настоява държавата да отделя повече пари за образование, да се променят критериите за акредитация на ВУЗ-овете и преподавателите също да ходят на стаж в предприятия, а не само ученици и студенти. Предложенията са изпратени на ресорните министерства.