Над 1 милион българи са без здравни осигуровки. Държавата отделя едва лев и двайсет стотинки за лечението на тези хора. Бизнесът и лекарите, настояха за промяна и по-категорична държавна намеса за решаването на проблема.

Броят на здравно неосигурените българи варира - в монета е около 1 200 000 души. За тях тази година са отделени 2,5 милиона лева. Толкова ще бъдат парите и за 2013-а. От бизнеса изчислиха, че това прави 1,20 лева годишно за лечение на всеки.

„Тази сметка показва, че липсва реална държавна политика за тези лица и според мен пренебрежително отношение към този проблем", каза Григор Димитров от Българска стопанска камара.

Заради неефективното законодателство, лечението на тези хора често остава за сметка на болницата. В университетската болница в София "Св. Анна" например 20 процента от спешните прегледи в месеца са на здравно неосигурени. И още около 130 души без вноски се настаняват за лечение.

„Или годишно около 1 милиона лева губи, приходи, които биха се реализирали", изчисли медицинският директор д-р Михаил Карафезов.

По линия на социалното министерство за тази година болницата е получила около 25 хиляди лева за лечението на социално слаби. А е изразходила - около 90 хиляди лева.

„Истината е, че нито една ефективна мярка до сега не е предложена за събиране на вноските на тези лица в системата", каза председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов.

От лекарския съюз алармират, че в проектобюджета на здравната каса за догодина се планира държавата да внесе с 400 милиона лева по-малко за здравни осигуровки за деца, пенсионери и безработни в нарушение на Закона за здравното осигуряване. Лекарите настояват да се стопира проектобюджета на касата, който предстои да се гласува в сряда от парламентарната комисия по здравеопазване.