На днешния ден отбелязваме усилията ни да се преборим с рака на гърдата - най-честото онкологично заболяване сред жените. Последните данни от Националния раков регистър отчитат лек ръст на болните.

Кабинетът за мамографски изследвания е място, от където е препоръчително жените да минават поне веднъж годишно. Всяка година около 4000 българки чуват диагнозата. Около 1200 губят битката с болестта.

Малки стъпки в правилната посока довеждат до пълното оздравяването на тази млада жена. „Мен лично ме държеше идеята, че ще направя това, което искам да направя”, разказва пациент.

Към реконструкция след рак на гърдата прибягват около 12% от западноевропейските жени. У нас не повече от 5 на 100. Една от причините е, че Здравната каса плаща само за медицинската част от операцията, не и за поставените импланти. Пациентките трябва да съберат около 5000 лева. 

За развитието на рак на гърдата са отговорни 15 гена, но мутациите при два от тях са много опасни. Те станаха причина холивудската икона Анджелина Джоли да премахне двете гърди и яйчниците си. В рисковата група обаче биха попаднали не повече от 350 българки годишно. Специалистите настояват министерството да започне да плаща за изследването им.

За да повиши вниманието към болестта, Диана слага розова перука. „Розовата перука е символ на това, че ракът на гърдата е част от живота ни. И докоснал те веднъж той ти дава много, взимаш уроците”, каза тя.

И накрая една добра новина - през последните години се увеличава броят на пациентките, които откриват заболяването си в ранен стадии. Това дава възможност да се излекуват напълно. За съжаление, 2/3 от жените научават за болестта си твърде късно.