Единственият изход от политическата криза в България е провеждането на нови предсрочни избори. Около тази теза се обединиха журналисти и писатели в разговор в студиото на предаването „Тази сутрин”.

„След изборите обаче ще има или коалиция между Реформаторския блок и ГЕРБ, или между ГЕРБ и БСП,” посочи Иван Бакалов.

По думите му, настоящата ситуация е предизвикана от политическата изолация на ГЕРБ, а този проблем бил премълчан от „медии и политолози”.

Писателят и режисьор Димитър Коцев определи като основен проблем скандалното назначение на Делян Пеевски за председател на ДАНС, което отключи масовите антиправителствени протести и за което властта още не е дала обяснение.

„До кулминацията с назначаването на Пеевски се стигна, защото 4 г. преди това всичко стана възможно – премиерът да събира прокурори да му докладват, да се говори за пържолките на кучето, открило трупа на Мирослава от Перник. Вместо да нормализират държавата, БСП и ДПС възприеха наглостта на ГЕРБ,” допълни журналистът Полина Паунова.

Писателят Владимир Левчев прогнозира, че през септември протестите няма да бъдат „така спокойни и красиви”. „През септември протестите ще продължат. Това правителство няма да подаде оставка до края на годината, защото иска да напише бюджета за следващата,” допълни Полина Паунова.

Бузлуджа и жълтите павета

Гостите на „Тази сутрин” коментираха и разделението между хората, които присъстваха на партийния събор на БСП на Бузлуджа, и протестиращите на жълтите павета в София, което пролича в речите на лидера Сергей Станишев и на премиера Пламен Орешарски пред симпатизантите на историческата поляна.

„Станишев раздели хората от Бузлуджа и протестите на жълтите павета. Това е недопустимо,” заяви журналистът Валерия Велева. Според Владимир Левчев противопоставянето между София и провинция е изкуствено и това ще проличи през зимата, когато в протестите срещу кабинета според него ще се включат още граждани от различни социални групи.

„Такова разделение има, но то се подклажда допълнително – Кирил Добрев говори за леля Паца, Антон Кутев за бабите от Силистра,” припомни Руслан Йорданов.

Доверието и отрицанието

Докато Валерия Велева вижда в събитията „пълно отрицание на политическата система, за което политическите партии нямат отговор”, Полина Паунова изтъкна, че кризата не е на политическото, а на доверието. „Отрицание на всичко политическо имаше през февруари, когато се отхвърляше дори идеята партиите да влизат в парламента,” припомни тя.

Велева обърна внимание и на ролята на президента Росен Плевнелиев, който според нея е заел страната на протестиращите и се е провалил в ролята си на медиатор.

Според Паунова най-големият проблем е вътрешната криминализация на институциите, на които мислещите граждани вече нямат доверие. „Премиерът Орешарски може да е добър икономист, но не се показа като добър политик,” подчерта тя.

Руслан Йорданов също упрекна министър-председателя заради мълчанието му и посочи, че лидерът на БСП Сергей Станишев се изявява като мандатоносител и като „играч-треньор”. Според него на българската политическа сцена се води „окопна, позиционна война на нерви”.

Целия разговор проследете във видеото!

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите