Когато студентите влязат в такава битка, няма връщане назад. Това заяви журналистът и продуцент Найо Тицин в коментар на продължаващата вече седми ден окупация на Ректората на Софийския университет. Вчера студентският протест получи подкрепа от редица висши учебни заведения в страната, но Академичният съвет се обяви против формата на изразяване на недоволството.

„Искрата в момента са стотината души, които окупираха аулата. После започнаха като домино да се включват и студенти от други университети. Това е вълна, която няма спиране”, обясни Тицин, който е активен участник в антиправителствените протести.

По думите му, едва ли има връзка между днешните протестиращи студенти и тези от 1997 г. или 1990 г., защото те са от различни поколения. „Младият човек иска да преживее своята революция”, продължи Тицин, но уточни: „Много от тези, които изразяват гражданското неподчинение сега, са деца на онези от 1990 г.”

„Винаги е имало шушумиги - и през 1990 г. имаше шушумиги, които после много бързо надигнаха глава и се присъединиха към успелия протест”, коментира актьорът и председател на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев, който първо подкрепи протеста в Ректората в неделя, а в понеделник застана зад студентите от НАТФИЗ.

Той обясни тезата си за предстоящото затваряне на театри. „Поради лошата политика на това правителство, поради лошото отношение на министъра на културата към културата, заради това че не се изплащат субсидиите към театрите, затова може да затворят”, обясни той, посочвайки това като аргумент за протеста на актьорите.

„Намалиха бюджета за култура с 4 млн. лв. Голяма част от театрите наистина не са получавали заплати”, допълни Мутафчиев.

По повод на държавното финансиране за сектора на културата, председателят на Съюза на артистите подчерта, че има „два вида здраве – физическо и духовно”. „За болници не дават пари. Унищожавайки физическото здраве, те сега посягат и на духовното здраве”, подчерта Мутафчиев.

В отговор на критиките за формата на протест, която според противниците на окупацията пречи на учебния процес, актьорът попита риторично: „Някой пита ли защо Народното събрание е окупирано с мантинели и кордон полицаи?”

Той разказа, че заедно с колегата му Валентин Танев изпратили писмо до Народното събрание с молба на 1 ноември да бъдат пуснати в сградата, за да поздравят депутатите по случай Деня на будителите. „Голям страх ги тресе в Народното събрание. Отказват с аргумента, че не те са будителите, а ние. В отговора пишеше, че Съюзът на артистите е в списъка на организациите, които ще получат поздравителен адрес по случай Деня на будителите”, разказа Мутафчиев.

Протест и политика

Найо Тицин и Христо Мутафчиев не скриха, че имат политически пристрастия съответно към ДСБ и ГЕРБ, но подчертаха, че не членуват в партийни организации.

„Аз не виждам проблем с това. Има проблем сега да се появи някой, който да каже „Аз симпатизирам на Делян Пеевски”, посочи Найо Тицин.

„Тези деца ще бъдат така оплюти в някои определени вестници заради своя протест, че горките им родители…” коментира Христо Мутафчиев.

  • Една година от окупацията на Алма Матер
  • На #ДАНСwithme задържани няма, записани са личните данни само на 21 души
  • Оградите пред парламента били незаконни дарения от фирми за МВР (ОБНОВЕНА)
  • Протестиращите с прощална снимка пред парламента
  • Парламентът се освободи от депутатите и от оградата (ОБНОВЕНА)
  • 1 г. протести: Време е за „ДАНСnomore” (СНИМКИ)
  • Една година #ДАНСwithme - акции в цялата страна
  • 333-ия ден на #ДАНСwithme остана неуважен от успелия човек на 33
  • 300 дни протести - Пеевски отново на фокус
  • Младежи на протест срещу увеличените заплати на депутатите