В референдума за съдбата на Обединеното кралство - със или без Шотландия, участват и български граждани, сред които най-вече студенти.

За да участват в шотландския референдум чужди граждани от страните членки на Европейския съюз, условието е те да имат адресна регистрация и да са за заявили изрично че ще гласуват в референдума.

В референдума на практика могат да участват всички български студенти, които се обучават в шотландски университет, и които имат адресна регистрация. Всяка година около една десета от българските зрелостници избират да не продължат образованието си в български университети. Най-много избират в Германия или Великобритания, особено Шотландия.

На Острова учат около 6000 студенти от България. Ако Шотландия стане отделна държава, условията на обучение за българите там може да се променят.

Големият въпрос, който притеснява българските студенти сега, е какво ще стане, ако Шотландия се отдели. Освен че може да загубят студентските кредити, по-големият проблем е дали дипломите от независима Шотландия ще се признават в останалите държави от ЕС.

„Като жители на ЕС се ползваме с преференции и може да кандидатстваме за заем, който да не връщаме и таксите стават безплатни. За студенти, които не са членове на ЕС или Европейското икономическо пространство таксите стигат 10-12 хиляди паунда”, обяснява притесненията си Виктор Аргиров.

Той заминава за Глазгоу, където ще започне втори курс на специалността Политика и управление на човешките ресурси. Виктор се тревожи и за възможността за работа - ще има ли право да се издържа сам или ще трябва да търси план Б.

Друг български студент там - Емил Христов, обаче вярва, че по-скоро условията ще се запазят същите.