Върховната касационна прокуратура /ВКП/ е задържала до 72 часа българския гражданин Недко Недев по молба на съдебните власти на САЩ, съобщиха от пресцентъра на прокуратурата.

На 9 март във ВКП е постъпила молба за правна помощ от САЩ във връзка с водено разследване за компютърни измами, за които е заподозрян Недев, който притежава и американско гражданство.

Недев е бил задържан на 10 март. Три адреса в София са били претърсени, от там са иззети компютърни конфигурации и документи.

На 9 февруари обвинителен акт за извършени престъпления от Недко Недев е бил внесен във Федералния районен съд за Южния район на Ню Йорк, посочват от прокуратурата. Обвиненията, описани в осем пункта, представляват борсова измама, измама по пощенски път, квалифицирана кражба на самоличност и измама във връзка с търговска оферта.

Въз основа на заведения в съда обвинителен акт съдия Франк Маас е издал заповед за арестуването на Недко Недев.

Материалите по преписката са изпратени на Софийската градска прокуратура - за продължаване на екстрадиционното производство.

По данни на съдебните власти на САЩ, от януари 2012 г. до декември 2012 г., а след това, от април до май 2015 г., Недев е манипулирал американската фондова борса посредством две публично търгувани фирми. Недев изкуствено е вдигал цените на акциите и е повишавал обменната активност на акциите на фирмите, посредством фиктивни търгови оферти.

Тези фалшиви търговски оферти Недев е подавал публично в Комисията за ценни книжа и обмен на САЩ, смятат разследващите.

В допълнение на манипулирането на борсата, от октомври 2013 г. до май 2014 г., Недев е обменял акции на трета фирма, като е използвал вътрешна поверителна информация, до която не е имал законно право на достъп, според обвинението.

Прокуратурата на Южния район на Ню Йорк, цитирана от Асошиейтед прес, също съобщи за днешния арест на Недев и за искането той да бъде екстрадиран в САЩ.

През юни Американската комисия за ценните книжа и фондовите борси заведе дело срещу Недев и още четирима ответници, припомня агенция АП. Тогава комисията отбеляза, че един от обвиняемите - Пи Ти Джи Кепитъл (PTG Capital) - е отправил оферта към компанията „Ейвън” през май 2015 година, твърдейки, че е предложил да изкупи всички акции с голяма надценка. Това тласнало силно нагоре котировките на „Ейвън”. По това време комисията заяви, че компанията вероятно била създадена само за да манипулира борсовите котировки.

Недев и останалите, чиито имена не се съобщават, са обвинени в подобна схема и с акциите на презастрахователната компания Тауър груп интернешънъл (Tower Group International) през май 2014 година и на Роки Маунтин чоклит фектъри (Rocky Mountain Chocolate Factory) през декември 2012 година.