Проблемът не е с исляма, а с наплива на бежанци. Големият въпрос, който тепърва ще расте, е как да ги приобщим културно към Европа. Това заяви журналистът Александър Симов във връзка с проблема с гражданските патрули в студиото на „Лице в лице” по bTV.

По думите му ситуацията има два важни фактора – от една страна е неприемливо някой да „лови” мигранти по такъв начин. „Разбирам да е случайна среща и да влязат в някакъв конфликт, а те умишлено са се качили в автомобилите си, за да отидат да ловят бежанци. Никой не ги е удостоявал с подобни правомощия”, коментира журналистът.

„Не приемам динковщината”, допълни той.

Според Симов обаче не може да се отрече, че границите на страната не са охранявани ефективно. „Имаше едно реалити шоу – „Граница 2016”, в което се включиха 3 хеликоптера и 4 джипа... Нито то, нито едно изявление на премиера Борисов може да убеди хората, че границите ни са сигурни”, поясни журналистът.

Запитан дали не го смущава унижението, на което са подложени заловените от гражданските патрули мигранти, д-р Д-р Йордан Манасиев от „Български национален съюз” заяви, че мигрантите никога не са имали чест и достойнство. „Здрави, прави мъже – защо не се борят за собствената си страна”, запита той.

Според д-р Манасиев законите се правят от хора за хора и не са идеални. „Има закони – по 30 пъти са поправяни”, подчерта той. По думите му, когато държавата се намира в екстремална ситуация, трябва законово да се регламентира по какъв начин се извършват определени дейности – например гражданските патрули. „Да систематизираме как се случва помощта на будните граждани към институциите”, поясни той.

Симов изрази притеснение, че даването на подобни правомощия може да изроди патрулите в „нелепа шайка за хора”. Определението ядоса д-р Манасиев, който заяви, че става въпрос за добронамерени патриоти.

„Как се изчислява кой колко е добронамерен – по това колко хора е проснал на поляната с ръцете зад гърба ли”, контрира го Симов.

Журналистът заяви опасенията си, че не бива хора, които са криминално проявени да вземат закона в свои ръце, тъй като те „са показали, че законите нищо не означават за тях”.

По думите на д-р Манасиев обаче това, че някои членове на граждански патрули са нарушили закона, доказва, че те са „буйни, а законът е несъвършен”.