40 000 студенти са заплашени да загубят здравните си права. 70 на сто от младежите редовно обучение имат неплатени здравни вноски за един, два или три месеца.

По закон, всеки, който дължи повече от три здравни осигуровки за период от три години, губи право на безплатна медицинска помощ.

Често младежите не знаят, че за месеците от завършване на средното си образование до началото на следването, трябва да се осигуряват сами. Това означава, че за този период, те трябва месечно да внасят по 16 лева и 80 стотинки.

Освен, че могат да загубят правото си на безплатна лекарска помощ, студентите с неплатени здравни вноски могат да отнесат и глоба.

За самоосигуряващите се лица тя е от 500 до 1 000 лева. За работодателите е от 2 хил. до 4 хил. за всеки един здравно неосигурен служител.

Вместо подарък за Коледа, първокурсниците редовно обучение могат да получат неприятна изненада - да се наложи да платят за преглед при личния лекар, защото много студенти дължат пари за здраве, без дори да подозират.

„Имат около 2 или 3 невнесени здравни вноски за периода след завършването на средното си образование и започване на висшето. Това ги прави уязвими, доколкото голяма част от тях са на ръба на загубване на здравноосигурителни права,” коментира говорителят на НАП Росен Бъчваров.

Ако не внесат и четвърта здравна вноска, студентите автоматично губят право на безплатна лекарска помощ. Така вместо обичайната такса от 2,90 лв. за преглед, медицинската помощ може да им излезе доста по-солено.

Станимир Стаматев, магистър по "Икономика на човешките ресурси", се разминал „на косъм” с подобна ситуация миналото лято: „Има едни два месеца от преминаването от една образователна степен към друга, както в моя случай от бакалавър към магистър и за двата месеца - юли и август, си останах с неплатени здравни вноски.”

Евелина Йоцова е в първи курс. Тя била наясно, че трябва сама да внася парите си за здраве по време на кандидат-студентската кампания. Има обаче собствено мнение по въпроса: „За мен това не е съвсем правилно и мисля, че трябва държавата да осигурява студентите, защото ние сме приети, продължили сме своето обучение, и тези месеци, които сме се подготвяли за изпитите си е една ваканция, както ваканция между класовете в средното образование.

Държавата не внася осигуровки за студентите задочно обучение. Здравните им вноски по време на следването са за тяхна сметка.

Здравните права на студентите, които не са внесли осигурителни вноски за четири месеца, се възстановяват в деня, в който те изчистят задълженията си към Националната агенция за приходите. В случай обаче, че сте със прекъснати студентски права, университетът спира да плаща здравните ви вноски.