За първи път у нас в река Дунав бяха пуснати хиляди малки риби от вида Чига. Те са отгледани в развъдник и са с доказан произход от дунавски популации.

Кампанията е по проект на световната организация WWF, като целта е да се съхрани и възстанови един от характерните до преди години видове - тoзи на есетрите. През последните години моруната, пъстругата, чигата и руската есетра са сред най-застрашените от изчезване видове в река Дунав. Затова дори е забранен техният улов.

В миналото българската акватория се е радвала на шест вида есетрови риби. В наши дни два от тях – атлантическата есетра и шипът, вече са изчезнали, а останали четири вида са критично застрашени.

Основна причина за това са човешката дейност, която разрушава хабитатите им и местата за хвърляне на хайвер и, разбира се, безогледния улов. Те са определяни като деликатес, а килограм хайвер от тях струва хиляди евро на черния пазар, което ги прави търсен улов от бракониери.

Те достигат зрялост между 17 и 26 години, при женските моруни, а размножаването им е през 2-3 години. Поради силно намалялата им популация и това, че мигрират на големи разстояния, те са трудни за изучаване, независимо от това, че част от кампанията включва и тяхното маркиране с цел проследяване.

Кампанията има за цел да даде пример и да ангажира държавните институции у нас със съхраняването и опазването на есетровите риби в река Дунав.